Bulduru Dārzkopības vidusskolā top unikāls viedais dārzs Latvijā

Pievienot komentāru
Bulduru Dārzkopības vidusskolā top unikāls viedais dārzs Latvijā

Bulduru Dārzkopības vidusskolā top unikāls un vienīgais šāds dārzs Latvijā, kurā ir pilnībā ierīkota digitālā laistīšanas sistēma un nākamgad sāks darboties arī robots, vēsta TV3 raidījums “900 sekundes”.

Vasaras garumā Bulduru Dārzkopības vidusskolas speciālisti strādāja pie digitālās laistīšanas sistēmas ierīkošanas. Pieskaroties vienai pogai viedtālrunī, var aplaistīt visu dārzu.

“Viedā dārza tehnoloģijas ir saslēgtas ar lidostas meteoroloģisko staciju. Un tai ir zināms, kad aplaistīt mūsu dārzu, lai tas būtu zaļš. Automātiski tiek iedarbināta šī laistīšanas sistēma, un viss notiek viedi!” skaidroja Bulduru Dārzkopības vidusskolas pārstāve Sanita Spure.

Jūnija sākumā, kad dobes un laistīšanas sistēma bija tikai ierīkošanas stadijā, dārzs bija blāvāks. Taču tagad tas ir košs, pateicoties ne tikai dārzniekiem un studentiem, bet arī viedajām tehnoloģijām.

Vidusskolas audzēknēm Līvai, Elīzai un Esterei Emīlijai šovasar šis būvlaukums bija prakses vieta, tāpēc meitenes labi atceras, kā tapa viedais dārzs.

“Jā, kad viss nebija saredzams aiz kalniem, bija grūti iedomāties, ka viss būs tik skaists, kā tas ir šobrīd! (..) Mēs klājām paklājzālienus, likām bruģi,” stāsta studente Elīza.

Tikmēr studente Estere Emīlija papildina, ka Bulduru Dārzkopības vidusskolas audzēkņi bija informēti, ka skolā būs viedais dārzs, jo iepriekšējais esot bija pavisam citādāks. “Bija ļoti forši iesaistīties tā īstenošanā un uzzināt, ka būs roboti, kuri noteiks slimības un problēmas augiem,” priecīgi atminējās Estere Emīlija.

Puķu un ziemciešu kolekciju parauglaukumi, kuros iestādīti vismaz 250 augi, ir izveidoti tā, lai studenti un pasniedzēji tajos varētu veikt augu dažādus pētījumus.

“Viedās tehnoloģijas ļoti strauji ienāk mūsu apritē: gan dārza plānotājiem, gan dārza ierīkotājiem, gan audzētajiem. Līdz ar to mūsu audzēkņi apgūst šīs viedās tehnoloģijas, viņi būs konkurētspējīgāki gan Latvijā, gan ārzemēs. Bez šaubām, jāprot strādāt gan ar lāpstu, gan ar kapli, bet šīs lietas ļoti palīdzēs audzēkņiem tālāk attīstīties un veidot savu biznesu,” uzskata Bulduru Dārzkopības vidusskolas valdes priekšsēdētājs Rafaels Joffe.

Projektam “Autonoma robotizēta platforma Latvijas iDārzs” ar šo laistīšanas sistēmas ierīkošanu noslēgusies tā otrā kārta, nākamgad priekšā vēl trešā.

Kamēr dārznieki un studenti visu vasaru rūpējās par augu labsajūtu, Rīgas Tehniskās universitātes un Latvijas Lauksaimniecības universitātes speciālisti patlaban veic darbu pie robota izstrādes, kura uzdevums būs pārvietoties starp stādījumiem un regulāri ievākt informāciju par augu attīstību. Bet tas viss būs jau nākamajā gadā.