Bruņotie spēki aicina sievietes dienēt armijā

18 komentāri

Mēdz teikt, ka armija nav domāta sievietēm. Nacionālo bruņoto spēku (NBS) skatījumā, šis apgalvojums ir novecojis.

Īpašā kampaņā šobrīd dienēt tiek aicinātas tieši sievietes, kuras ne reizi vien jau pierādījušas, ka spēj pildīt savus pienākumus pat vēl labāk nekā vīrieši.

Apvienotā štāba Personālsastāva departamenta priekšniece Ilze Žilde armijā dienē jau 25 gadus. Savu karjeru viņa sāka Zemessardzē, bet tagad jau ir ieguvusi pulkvežleitnantes pakāpi. Tā pagaidām starp sievietēm esot visaugstākā un piešķirta tikai septiņām armijā dienošām dāmām.

“Man nav nekad iebildumu pret atvērtām durvīm vai piedāvāto krēslu. Tas ir vairāk, kā pats cilvēks uz šo reaģē. Bet tādu diskriminējošo attieksmi, varu pilnīgi godīgi pateikt, neesmu nekad mūžā pieredzējusi,” stāsta Žilde.

Sieviešu īpatsvars Latvijas armijā ir 15,3%, kas esot viens no piektajiem augstākajiem rādītajiem NATO valstīs. Komandieru vērtējumā, dāmas sevi ļoti labi pierādījušas. Stājoties Bruņotajos spēkos, vājajam dzimumam tāpat kā stiprajam, ir jāiziet trīs atlases bloki – veselības pārbaude, psihodiagnostiskais tests, kā arī fiziskā sagatavotība.

Prasības pret dāmām esot nedaudz maigākas. Piemēram, roku salikšana un iztaisnošana balstā guļus 14 reizes divās minūtēs, kas ir gandrīz trīsreiz mazāk nekā vīriešiem. Bet vēderpreses vingrinājuma zemākais slieksnis ir 31, nevis 50.

Rekrutēšanas un atlases centra priekšnieks Rihards Rozenbaums norāda: “Kā rada pieredze, nereti sievietes izpilda šos normatīvus daudz vairāk kvalitatīvāk nekā vīrieši. Tas ir sava veida motivators jaunajiem karavīriem, kas ir vīriešu dzimuma, kad paskatās uz sievietēm, ka viņas var un var vēl vairāk, tas motivē arī tos jauniešus.”

NBS 8% štata vietu nav aizpildītas. Tās ir apmēram 500 vakances. Par īpaši piemērotām sievietēm tiek uzskatītas 12 specialitātes, – tādas kā personāla speciālisti, lietveži, mediķi, juristi.

“Mēs esam uz pārējo darba devēju fona varbūt pat vienlīdzīgāki dzimumu ziņā nekā citi darba devēji. Ja mēs vērtējam to pašu atalgojumu, tad mums netiek šķirots pēc dzimuma, bet šis atalgojums ir vienāds abiem dzimumu pārstāvjiem,” saka Rozenbaums.

Atalgojums – sākot no 900 eiro pēc nodokļu nomaksas. Armijā dienošām sievietēm pienākas visas sociālās garantijas, arī dekrēta atvaļinājums un iespēja priekšlaicīgi aiziet izdienas pensijā. Ilzei Žildei neesot bijis grūti savienot dienestu ar personisko dzīvi. Tomēr kā sievietei esot bijis jāpārvar daži psiholoģiskas nianses.

“Tīri emocionāli kaut kādā brīdī pieņemt ieroci, apzinoties to spēku, letālo spēku. Bet nu, ar sevi strādājot un domājot par to, ka tā ir obligāta lieta, kura karavīram ir nepieciešama, to var apgūt tur pat mācībās – darām visu kopā. Man nav bijušas dziļas pārdomas par to, ka es kaut ko nevaru izdarīt tikai tāpēc, ka esmu sieviete,” saka Žilde.

Rekrutēšana armijā notiek visa gada garumā. Pirmā gada laikā apmēram 20% sieviešu gan saprotot, ka dienests nav viņu aicinājums.

18 komentāri