Komentāri
Brīvības piemineklis Latvijas simtgadi sagaidīs jaunā krāšņumā! Rasts finansējums tā restaurācijai
Edijs Pālens / LETA

Pirmdien, 20. jūnijā, valdība nolēmusi novirzīt 193 636 eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem Brīvības pieminekļa restaurācijai un apkopei, informē Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Dace Melbārde
kultūras ministre

Brīvības piemineklis simbolizē Latvijas valstiskumu un mūsu tautas vienotību, tādēļ ļoti svarīgi veikt visus nepieciešamos restaurācijas un sakopšanas darbus līdz valsts simtgades kulminācijai nākamā gada novembrī. Uzzinot, ka pašvaldībai nepietiek līdzekļu pieminekļa sakopšanai, nekavējoties vērsāmies Finanšu ministrijā, aicinot piešķirt vajadzīgo finansējumu un esam gandarīti, ka valdība šodien to atbalstīja.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Laika gaitā Brīvības pieminekli veidojošie materiāli cietuši no sala un lietus, kā arī no gaisa piesārņojuma. Lai arī brauktuve pie pieminekļa 1990. gadā tika slēgta, netālu no tā atrodas ielas ar dzīvu satiksmi. Pieminekļa apkaimē konstatēts liels gaisa piesārņojums ar slāpekļa dioksīdu un sēra dioksīdu, kas savienojumā ar ūdeni izraisa pieminekļa materiālu koroziju. Turklāt ūdens radījis pieminekļa dzelzsbetona karkasa plaisāšanu un tā tērauda armatūras un pieminekļa stiprinājumu rūsēšanu, kurus piedevām bojājušas arī satiksmes radītās vibrācijas. Porainais travertīns ir sācis drupt, un tā poras aizpildījušās ar kvēpiem un smilšu daļiņām, izraisot travertīna nomelnēšanu un radot augsni sūnām un ķērpjiem.

Tāpat pieminekļa stāvokli pasliktinājuši arī iepriekš neregulāri vai neprasmīgi veikti restaurācijas darbi – lai mazinātu bojājumu rašanos, 2001. gadā restaurācijas laikā daļa pieminekļa stiprinājumu tika aizstāti ar poliuretāna saistvielu un tika veikta pieminekļa hidroizolācija.

Par valdības piešķirto finansējumu tiks veikta Brīvības pieminekļa Brīvības tēla virsmas restaurācija, zvaigžņu virsmas attīrīšana un zeltīšana, obeliska akmens apšuvuma attīrīšana un bojāto šuvju nomaiņa, akmens virsmas attīrīšana, iekštelpu uzejas kāpņu un pagrabtelpas remontdarbi, nepieciešamās dokumentācijas sakārtošanas un pieminekļa tehniskā stāvokļa izpētes, kā arī citi darbi.

Pēdējā pieminekļa apkope veikta 2006. gadā, nodrošinot tā zvaigžņu apzeltījuma atjaunošanu. Pieminekļa restaurācijas darbi iepriekš notikuši divos posmos: no 1980. līdz 1981.gadam un no 1998. līdz 2001. gadam. Pieminekļa regulāru apkopi nodrošina Rīgas pilsētas pašvaldības aģentūra “Rīgas pieminekļu aģentūra”.

Noteikts, ka pieminekļa stāvokli vajadzētu atkārtoti izvērtēt ik pēc diviem gadiem.

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl