Brīvdienās pie slimnīcām veidojušās NMPD automašīnu rindas

0 Komentāru

Ceļā uz Latviju jau ir pirmie palīdzības sūtījumi no Zviedrijas. Cik ilgi Latvijas medicīnas sistēma vēl spēs aprūpēt visus Covid-19 pacientus,un kā pie līdzīgas saslimšanas līknes sokas kaimiņos Lietuvā, vēsta TV3 Ziņas.

Slimnīcu noslodze palielinās ar katru dienu, brīvdienās Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) automašīnām rindā pie stacionāriem bijis jāgaida pat divas stundas. Mediķi prognozē, ka tuvākās nedēļas būs ļoti grūtas.

Liene Cipule
NMPD direktore

“Šajās brīvdienās situācija bija saspringta, pie vairākām slimnīcām veidojās rindas, kur gaidīšanas laiks pārsniedza pat divas stundas, tomēr, operatīvi rīkojoties, mums izdevās šo situāciju normalizēt un vēl šajās brīvdienās esam uzsākuši kaskāžu no augstākam slimnīcām uz zemākām. Vislielākā nozīme, lai neveidotos šie sastrēgumi.”

Dienestu iespēja ir gultu skaitu uz citu pacientu rēķina palielināt līdz 1900. Vēl vairāk pacientu slimnīcās Latvija pati saviem spēkiem nespēs aprūpēt. Lūgta jau starptautiskā palīdzība un saņemti pirmie reālie atbildes soļi. No Zviedrijas tiek sūti 120 ventilatoru, 30 sūkņu un nedaudz vairāk kā 300 monitoru. Vēl vairāku citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vadītāji Latvijas premjeram apstiprinājuši, ka sniegs savu palīdzību.

Daniels Pavļuts
veselības ministrs, ”Attīstībai/Par!”

“Esam saņēmuši pirmās atsauksmes, ka mums tiks nodrošināts atbalsts. Esam brīdinājuši, ka mums būs nepieciešamas mediķu brigādes un ka mums var būt nepieciešamība pārvietot pacientus. Mums vēl ir kaut kādas spēju robežas – Veselības ministrijas un slimnīcas robežas – kā rīkojamies tad, ja slimo skaits sasniedz 2000. No 2500 līdz 3000 pacientiem mums ir skaidrs, kā rīkoties, bet tad jau būs nepieciešama ārvalstu palīdzība.”

Bet kā ar krīzi tiek galā mūsu kaimiņi lietuvieši? Pagaidām tur starptautiskās palīdzības lūgšana netiek izskatīta, bet situācija arī ir kritiska. Diennaktī inficējušies vēl 1810 cilvēku. Slimnīcās pašlaik tiek ārstēti 1872 Covid-19 pacienti, 152 no viņiem atrodas reanimācijā.

Aina no slimnīcas Šauļos paver skatu uz NMPD automašīnu rindu, kurās gaida Covid-19 pacienti, kam ir smags stāvoklis. Šādas rindas pēdējo reizi tika reģistrētas pagājušajā gadā pandēmijas kulminācijas laikā – ziemā. Lietuvas mediķi neslēpj, ka tik ilga gaidīšana atņem pacientiem ar citām slimībām dzīvībai svarīgo laiku.

Judita Andrušaitiene
Šauļu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta dispečere

“Mēs stundām stāvam pie šīs nodaļas, mēs nevaram doties pie citiem pacientiem, kuri gaida palīdzību, mēs vienkārši nevaram ierasties.”

Pacientu ir tik daudz, ka intensīvās terapijas gultas ir aizņemtas.

Sonata Tenīte
Šauļu slimnīcas pārstāve

”Pagājušajā diennaktī mums bija situācija, kad septiņas vai astoņas NMPD automašīnas gaidīja uzņemšanas nodaļā. Mums nav vietas intensīvās terapijas nodaļās.”

Lietuvas veselības ministrs tikmēr saka, ka valstī rezerves vēl ir un starptautiskais atbalsts pagaidām nav nepieciešams.

Arūns Dulkis
Lietuvas veselības ministrs

”Jā, ir grūti, bet es varu jums apliecināt, ka ne visas rezerves ir izlietotas. Vismaz nākamo nedēļu sistēma izturēs, to es varu garantēt.”

Lietuvā ierobežota virkne veselības aprūpes pakalpojumu, tostarp arī sirds un asinsvadu slimniekiem. Lai atbrīvotu vietu Covid-19 slimniekiem, izraksta pacientus, citu slimību pacientus, kuriem normālos apstākļos būtu jāārstējas stacionārā. Sarežģītās epidemioloģiskās situācijas dēļ varasiestādes nolēmušas pagarināt rudens brīvdienas visiem skolēniem. Tomēr Lietuvas medicīnas eksperti norāda, ka ar to nepietiks pandēmijas ierobežošanai.

0 Komentāru