Brīvdabas muzejā ielīgotajos saulgriežu svētkos neiztiek bez dziedāšanas un vainagu pīšanas; apmeklētāju šogad gan samērā maz

0 Komentāru

Ņemot vērā tuvojošos Līgo svētkus un Jāņus, Brīvdabas muzejā aizvadīts tradicionālais Jāņu ielīgošanas pasākums un Zāļu tirgus, kur šogad apmeklētāju bija samērā maz, taču neizpalika lustīga dziedāšana, vainagu pīšana un Jāņu zāļu iepazīšana, vēsta TV3 Ziņas,

Līdz vasaras saulgriežiem palikušas vien dažas dienas un 19.jūnijā visīstāko svētku sajūtu varēja gūt Brīvdabas muzejā. Te aizvadīts tradicionālais ielīgošanas pasākums. Šogad Brīvdabas muzejā īpaši tiek pušķota Vidzemes zemnieka sēta. Otrpus šiem goda vārtiem ikviena ēka apmeklētājus sagaida saposta Saulgriežu svētkiem. Un turpat sanākuši jau arī pirmie ielīgotāji.

Vidzemes zemnieku sētā, kur ikviena senā ēka apmeklētājus jau sagaida ozolzaru un meiju saposta, šogad lielākā rosība. Ap pusdienlaiku sētā sanākuši arī pirmie ielīgotāji. Sētas viducī ozolu zari, dažādi pļavas augi un ziedi. Tos ikviens sanākušais varēja iepīt savā īpašajā svētku vainagā.

“Būs šāds, lūk, ziedu. Nu, ozollapas arī ir, spēkam. Mēs braucām pamācīties vainagus pīt, atbraucām uz tirdziņu arī. Tā, pabaudīt laiku,” rāda Ilze.

Pie galvas rotas tiek arī paši mazākie. Ar lielāko palīdzību gan.

“Man jau pin, es jau pats nemāku. Slinkoju tikai. Ir labi, tikai šīs lapas jāapgriež, ja nē, es neko neredzēšu. Kā tad es kaut ko redzēšu?” spriež mazais apmeklētājs Natans.

Turpat ir arī Brīvdabas muzeja palīgi. Tie dod padomus, kā pareizi vainagu pīt, kāda ir zālīšu vai ziedu simboliskā nozīme. Eksperti gan uzsver, nav nepareizi sapīts vainags – ikviens ir labs, kas paša radīts.

“Ir feini un interesanti, ka viņi ir atšķirīgi, ka kāds mums tas raksturs ir, tāds mums arī tas vainags. Kādam iznāk tāds akurāts un kārtīgs, citam spurains, citam knapi kopā turas. Kā mēs dzīvojam, tā mēs tos vainagus pinam. Galvenais ir, ka ar gudrību lasīts un ar godu nēsāts,” nosaka Brīvdabas muzeja pedagoģe Ieva Bērziņa.

Un, kā gudri Jāņu zāles lasīt, un kāda ir to maģiskā iedarbību tieši saulgriežos, sanākušajiem stāstīja arī pirtnieks Māris Kupčs. Lai gan viņš uzsver – visa laba Jāņu zāle, tomēr aicina plūkt un vainagos pīt tikai pazīstamus augus.

“Tad, ka mēs ejam  dabā, protams, paņemt to, kuru mēs pazīstam, jo tādā veidā mēs nekļūdīsimies. Ja mēs gribam iepazīt augus jau mazlietiņ dziļāk un saprast, kas tajā pļavā aug, tad tiešām ir jāiet, par to vairāk jau jāpalasa un jāpainteresējas,” saka pirtnieks Māris Kupčs.

Tikmēr otrpus muzejam noritējusi lielā svētku andele. Lai gan šogad izpalicis tradicionālais amatnieku gadatirgus, kas vienkopus ik gadu pulcēja meistarus no visas Latvijas, arī te daudz kā. Piemēram, īpaši piemēroti tērpi Jāņu naktij.

“Gadās jau pa Jāņiem visādi, arī, ka nesaprot vai riktīgi, kura ir labā, kura kreisā puse. Man ir kleitas, kurām abas puses ir pilnīgi vienādas. Un šīs arī labas, lai rasu savāktu, kā jau pēc latviešu tradīcijām ir, ar kleitas stūriem,” stāsta lina tērpu meistare Baiba Vaivare.

Tāpat arī daudz amatnieku, kas pārliecināti – vasaras saulgriežos mielasts garšo labāk, ja pasniegts māla traukos.

“Ēst no plastmasas traukiem, tas ir nepieņemami saulgriežos. Un, man liekas, māla trauki ir tieši tas, kas ir vajadzīgs…Tie ir dzīvi, viņus nav glazūra apēdusi, tas ir tas, kas vajadzīgs. Kaut vai parasts šķīvītis, izliek siera rituli un tas jau ir kaut kas,” zina teikt māla trauku meistare Inta Savicka.

Līdz ar pasākumu Brīvdabas muzejā, Jāņu ielīgošana galvaspilsētā tikai sākusies. Dažādi nelieli pasākumi plānoti līdz pat 22. jūnijam.

0 Komentāru