Brīvās rindas princips būs spēkā līdz ar lielāku vakcīnu pievedumu

1 komentārs

Juridiski radīta iespēja lielajos vakcinācijas centros Rīgā un reģionos potēt iedzīvotājus arī ārpus prioritārajām riska grupām – jebkuru, kurš to vēlas. Valdības precizētie noteikumi dod cerību par vakcinācijas straujākiem tempiem. Kamēr daļa prioritārajās grupās esošie atsakās no aizsargpotes, sociālajos tīklos liela daļa citu tieši vēlētos šīs vakcīnas sev.

Tas, ka tagad valdības lēmums dod iespēju iedzīvotājiem arī ārpus prioritārajām grupām potēties lielajos vakcinācijas centros, nenozīmē, ka brīvo rindu sistēma sāksies tagad un tūlīt. Tā ir tikai juridiska ietvara radīšana, jo oficiāli pret Covid-19 šobrīd drīkst vakcinēties tikai prioritārajās grupās esošie cilvēki.

Līdz ar izmaiņām noteikumos, turpmāk varēs strauji reaģēt uz vakcīnu uzkrājumiem, lai gadījumā, ja būs tāda iespēja, potētu jebkuru gribētāju bez iepriekšējā pieraksta.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (”Jaunā Vienotība”) norāda: “Dienas beigās, kad ir atvērti flakoni, bet cilvēki nav atnākuši, kuriem bija jāatnāk, tad “dzīvajā rindā” varētu saņemt. Šāda iespēja tagad ir. Kad un kā Veselības ministrija šo organizēs, to vēl redzēsim. Tas viss process ir viņu atbildībā.”

Ja pat cilvēki domā potēties pēc brīvās rindas principa, viņiem vienalga pirms tam vajadzētu reģistrēties vietnē “Manavakcina.lv” vai pa tālruni 8989, jo tikai tā par vakcināciju atbildīgie spēj plānot vajadzīgo vakcīnu apjomus.

“Šādi kvantitatīvi rādītāji netika iekļauti. Pēc būtības tie grozījumi pasaka – ja mums pietiek vakcīnu un mēs tajā brīdī tiekam galā ar pieprasījumiem no prioritārajām grupām, ja vakcīnu apjoms un vakcinācijas kapacitāte to ļauj, tad varam lemt par šādu vakcināciju ārpus prioritārajām grupām. Konkrētas metodes MK noteikumos nav atrunātas,” norāda veselības ministrs Daniels Pavļuts (”Attīstībai/Par!”).

Šobrīd Latvijā neizlietotas stāv 36 000 devu. Daudzums nav liels, to nevar uzskatīt par lieku uzkrājumu. Tāpēc vēl pagaidām nevajadzēt atvērt brīvās rindas, – saka par potēšanu atbildīgie.

Lasi vēl – Mediķi brīdina par smagām Covid-19 sekām un mudina vakcinēties

Vakcinācijas projekta komunikācijas konsultante Agnese Strazda skaidro: “Izšaut visu pulveri vienā dienā…, bet, ja nākamajā nedēļā kāds no prioritārās grupas saņems uzaicinājumu un gribēs vakcinēties, bet nebūs ar ko vakcinēties, to arī nevaram pieļaut.”

Cik drīz pienāks potēšanas tā sauktās dzīvās rindas, atkarīgs no prioritāro grupu turpmākās aktivitātes.

“Ja šobrīd mēs redzam, ka esošo prioritāro grupu iedzīvotājiem veidojas tendence nedaudz atlikt viņiem piedāvāto vakcināciju, tad mēs pieņemsim lēmumu par “brīvās rindas” vēšanu vaļā visiem iedzīvotājiem. Kad šāds lēmums būs pieņemts, tad par to informēsim. Šobrīd nav tāda viena vakcīnu apjoma, pie kura sāktu visu iedzīvotāju vakcināciju,” norāda Strazda.

Vakcinācijas organizētāji atzīst – daļa prioritārajās grupās esošo gaida iespēju tikt pie kāda konkrēta ražotāja radītās aizsargpotes, bet tā nav vēl piegādāta vakcinācijas centros. Premjers tikmēr akcentē, – drošas esot jebkuras potes pret Covid-19.

“Šobrīd Latvijā pieaugušam cilvēkam ir lielāka varbūtība nomirt no Covid-19 nekā saslimt ar smagām blaknēm no jebkuras vakcīnas. Iespēja nomirt no Covid-19 ir lielāka par jebkuru citu teorētisko risku. Kāpēc – tāpēc, ka mūsu valstī ir ļoti liela saslimstība,” saka Kariņš.

Socioloģisko pētījumu kompānijas SKDS aptauja rāda, ka teju 30% Latvijas iedzīvotāju, kas ir ārpus prioritārajām grupām, vēlētos saņemt aizsargpoti pret Covid-19 pēc “dzīvās rindas” principa.