“Brexit”: latviešu emigranti Lielbritānijā aizvada pēdējās stundas Eiropas Savienībā

0 Komentāru

Ieceļošana Lielbritānijā, iespējas strādāt, īrēt mājokli un citas ikdienas aktivitātes “Brexit” dēļ kardināli nemainīsies jau no 1. februāra. Līdz pārejas perioda beigām, 31. decembrim, tas viss saglabāsies kā iepriekš.

Taču ikdienas līmenī var sākt gadīties apjukuma brīži, sevišķi cilvēkiem bez prasmes runāt angliski. Lidostās britu robežsargi nepatīkamā manierē jau sākot prasīt brauciena mērķi uz Lielbritāniju, cik ilgi te uzturēsies.

Tādēļ TV3 Ziņu Lielbritānijā satiktais Guntars un Emīls emigrēja uz Angliju, lai pagūtu pirms “Brexit”. Saprotot, ka noliktavā Anglijas pilsētā Regbijā var nopelnīt četras reizes vairāk nekā Latvijā par veikalu apsargāšanu, Guntars un Emīls ļoti nevēlētos, ka “Brexit” dēļ rastos problēmas un būtu jāatgriežas Latvijā.

”Par Brexit bija tā, ka braucām ar domu, – būs, būs, nebūs, nebūs. Ja viņi kaut kā gribēs sviest ārā, tad aizies nokārtot to “Brexit” statusu. Tā kā mēs laimīgi, ka paspējām tieši pirms “Brexit” atbraukt, mums tā kā paveicies. Ja esam pirms “Brexit”, mums būs mazāk problēmu, vai vispār jāpriecājas, ka tikām Anglijā,” stāsta viesstrādnieks Anglijas pilsētā Regbijā Guntars.

Tikmēr Emīls akcentē: ”Jācer, ka mēs būsim tajā laimes krekliņā dzimušie. Uz Latviju kaut kā negribas atpakaļ braukt. Nevelk. Latvijā neko nevarēja nopelnīt, uznāca vēl tie kreditori virsū. Izdomāju te atbraukt, lai atmaksātu un ātrāk liktu man mieru,” saka Emīls.

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Tikmēr TV3 Ziņām darbā iekārtošanas aģentūras vadītājs Regbijā norāda, – “Brexit” zināmā mērā, ir mobilizējis aktīvāku aizbraukšanu no Latvijas.

”Ir vairāki tautieši, kurus šis “Brexit” datums, 31. janvāris, ir pasteidzinājis pieņemt lēmumu. Ja viņi bija plānojuši vēl vairāk pagaidīt un paskatīties, tad viņi ir pieņēmuši šo lēmumu braukt ātrāk – līdz šim 31. janvārim,” norāda darbā iekārtošanas uzņēmuma ”Amber Staff” vadītājs Miks Vizbulis.

Apzinoties, ka britu valdība pēc “Brexit” plāno ieviest stingru imigrācijas politiku, ierobežojot mazkvalificēto strādnieku skaitlisku iebraukšanu, kas ir pozīcijas, kurās visbiežāk nodarbināti latvieši, britu uzņēmēji un to intereses pārstāvošie valdības sociālie partneri jau ceļ trauksmi.

”Viņu industrijas aug, un līdz ar to darbinieku skaits nav nepieciešamas mazāks, bet vēl vairāk. Ja tiek piemēroti imigrācijas noteikumi, kas ir nelabvēlīgi iebraukt vai motivē aizbraukt, protams, ka tas baida viņu uzņēmumu nākotni,” saka Vizbulis.

Un par savu nākotni pēc “Brexit” satraucas arī latviešu uzņēmēji Lielbritānijā, kuru darbība ietver pārrobežu tirdzniecību ar Eiropas Savienības dalībvalstīm. Viens no daudzajiem ir Anglijas pilsētā Pīterboro bāzētais, Jānim un Laumai piederošais, kravu pārvadājumu un loģistikas uzņēmums. Lai arī visu šo gadu kā pārejas periodu dzīvošot vēl mierīgi, tomēr esot nojausma, ka Lielbritānijas un Eiropas Savienības tirdzniecības līgums nākamgad radīšot virkni problēmu.

”Mūsu bažas būtu par rindām uz robežas, un par augstiem ievedmuitas tarifiem. Izmaksās dārgāk, grāmatvedība būs sarežģītāka, jo būs jākārto daudz papīru, kuri līdz šim nebija, un cik laikietilpīgi tas viss būs,” uzskata “ASAP Delivery Ltd” līdzīpašniece Lauma Gulbe.

“Brexit” gan nekādi nesatrauc Zani, kas Anglijā dzīvo jau 10 gadus. Viņa ir starp tiem 82 tūkstošiem tautiešu, kas nokārtojusi pastāvīgā iedzīvotāja statusu, lai pēc “Brexit” varētu turpināt legāli dzīvot un strādāt. Un jāsaka, ka ļoti liela daļa tautiešu par “Brexit” neuztraucas nemaz.

”Visi papīri sakarā ar “Brexit” ir sakārtoti. Bailes vai šaubas galīgi nav vispār, jo, manuprāt, “Brexit”  īsti neietekmēs mūs,” TV3 Ziņām norāda kafejnīcas darbiniece Zane Jansone.

Viņas ikdienā neesot noticis arī lūzuma punkts, kas iezīmētu dzīvi Lielbritānijā pirms un pēc “Brexit”. ”Varbūt tamdēļ, ka šeit pietiekami ilgs laiks ir pavadīts. Un arī pašiem angļiem nav mainījusies attieksme – nav nekādas replikas vai komentāri par imigrantiem,” secina Zane.

Vienlaikus gan, emocionāli šodien sašķēlusies ir pati britu sabiedrība – tie, kuri atbalstījuši “Brexit” un šonakt rīkos plašas svinības ielās, parkos, bāros un mājās, un tie, kuri pārdzīvo par izstāšanos no Eiropas Savienības.

0 Komentāru