Bravūrīgos pasažierus bez sejas maskām pievalda Rīgas pašvaldības policija; pirmajā dienā vairums paklausīgi

9 komentāri

Visā sabiedriskajā transportā no trešdienas, 7. oktobra, spēkā stājusies prasība par sejas masku obligāto lietošanu Covid-19 izplatības ierobežošanai un lielākā daļa pasažieru pēc uzņēmumu “Rīgas satiksme” un “Pasažieru vilciens” vērojumiem apzinīgi pilda noteikumus, vēsta TV3 Ziņas.

Tā kā pasažieri mēdz būs agresīvi un var rasties problēma, izpildot sodu, proti, izsēdināšanu no transporta, no 7. oktobra autobusu, tramvaju un trolejbusu kontrolieriem palīgā nāk Rīgas pašvaldības policija. Nebūs gan speciāli norīkota pastāvīga brigāde. Pašvaldības policisti izlases kārtībā, iepriekš nezināmos laikos un vietās, pievienosies “Rīgas satiksmes” kontroles dienestam. Piemēram, šodien tas bija plkst. 8.00 un ap plkst. 18.00

Rīgas pašvaldības policijas kārtībnieks Olafs Andersons

“Mēs sniedzam atbalstošo funkciju “Rīgas satiksmes” kontroles dienestam, lai neizceltos konflikti, nebūtu agresijas vai kādas nekārtības. Bija jau pirmās saķeršanās. Mūsu uzdevums ir novērst to bravūru, ņirgāšanos par to visu.”

Pirmajās dienās vēl nebūšot paraugprāvas ar pasažieru izsēdināšanu.

“Te ir stāsts par veselību un cilvēka dzīvību. Tas nav izvērtējams sodos vai sankcijās. Tāpēc lietosim mutes un deguna aizsegus, tādējādi mēģinot izvairīties vēl no citiem ierobežojumiem,” aicināja “Rīgas satiksmes” Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Bartaševiča-Feldmane.

Par prasību lietot sejas masku sevišķi atviegloti ir regulārie pasažieri noslogotākajās līnijās, piemēram, 15.trolejbusā.

“Parasti 15. trolejbuss ir šausmīgi pārbāzts. Ja valdība saka, ka ir jāievēro, lai pasargātu sevi un citus,” sprieda trolejbusa pasažieris Ēriks.

Arī trolejbusa pasažiere Tabita piekrita, – pozitīvi, ka atkal visiem būs jāvalkā maskas, jo šādā transportlīdzeklī nav iespējams ievērot divu metru savstarpējo distanci vienam no otra.

Ir gan daļa pasažieru, kuri sakās, – principiāli neklausīšot valdības rīkojumam.

“Pasažieru vilciena” vadība šodien īpašā sanāksmē sprieda, kā vilcienu konduktoriem īstenot izsēdināšanu vai neļaušana iekāpt, ja pasažieriem nav sejas maska vai vairoga. Patlaban vēl par maskas nenēsāšanu šonedēļ neviens ārā no vilciena netiks sēdināts, apliecināja uzņēmuma Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Agnese Līcīte.

Taču, kad brīdinājumu izteikšana būs jānomaina ar izsēdināšanu, vilciena konduktoriem bažas par skandalēšanos un pret sevi vērstu pat fizisku agresiju.

“Mēdz tā būt. Ar to mēs jau sastapāmies pirmajā [Covid-19 pandēmijas] vilnī. Tā situācija ir nedaudz mierīgāka. Sēdinās ārā – nu, tikai tad, ja cilvēki pilnīgi neadekvāti,” teica AS “Pasažieru vilciens” konduktore-kontroliere Irina Simanonva.

Taču pirmā diena vilcienos aizvadīta ļoti mierīga. Katrā vagonā vidēji viens vai divi, kuriem maskas nav.

“Es vilku to sejas masku bažās par to, ka varētu mani izsēdināt vai kādu sodu uzlikt vai norāt, nevis tāpēc, ka varētu saslimt,” atklāti atzina vilciena pasažiere Paula.

Cita vilciena pasažiere, Sandra, uzsver, ka maskas galvenā nozīme ir aizsargāt no Covid-19 cilvēkus augstāka saslimšanas riska grupās. “Mēs savā ziņā esam atbildīgi par vecāka gadagājuma cilvēkiem. Ja mēs nevilksim maskas, varam saslimt un risks braukt pie vecākiem uz laukiem, pie vecvecākiem,” viņa sprieda.

Pasažieri gan sašutuši, ka, pretstatā situācijai pavasarī, tagad jaunie noteikumi neļauj kā aizsegu lietot šalli un lakatu. Vienreiz lietojamās maskas “iesit” pa kabatu, ja sabiedriskajā transportā jābrauc katru dienu.

“73 centi ir par dārgu pensionāriem, bet ko lai dara?” nosaka vilciena pasažiere Vilhelmīna, tajā pašā laikā, uzskatot, ka valdības pieņemtie noteikumi ir pareizi.

Tikmēr lielā daļā starppilsētu autobusu ir iespējams iegādāties sejas maskas pie šofera reizē ar brauciena biļeti. Lauku ļaudīm pat tie pārdesmit eirocenti par vienreizlietojamo masku ir daudz, tāpēc iepriekš, piemēram, pārvadātājs CATA par nehumānu sauca situāciju, ja ceļa malā būtu jāatstāj, piemēram, pensionāri.

Lasi vēl: Par sejas maskas nelietošanu sabiedriskajā transportā varētu piemērot sodu