Brandavs atbrīvots pret 200 000 eiro drošības naudu

0 Komentāru

Rīgas mērs Nils Ušakovs (“Saskaņa”) varētu tikt atstādināts tuvāko nedēļu laikā, – tā ceturtdien pavēstīja par pašvaldību darbu atbildīgais ministrs. Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”) ir pārliecināts, ka Ušakovam jāatbild par korupcijas skandāliem pašvaldības uzņēmumos. Pēdējā skandālā aizturētais – ar “Rīgas satiksmi”, “Rīgas karti” un “Rīgas mikroautobusu satiksmi” saistītais – Aleksandrs Brandavs ceturtdienas vakarā no apcietinājuma atbrīvots pret drošības naudu, taču kriminālprocess par iespējamu kukuļošanu tiek turpināts. 

Tas, ka ar vairākiem Rīgas pašvaldības uzņēmumiem saistītajam Aleksandram Brandavam Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nepiemēros apcietinājumu kā drošības līdzekli, kļuva skaidrs pusdienlaikā. Lai arī Vidzemes priekšpilsētas tiesā bija nozīmēts konkrēts laiks sēdei, tomēr KNAB pēdējā brīdī lēma Brandavu uz tiesu nevest. Tā vietā KNAB viņam piemēroja ar brīvības atņemšanu nesaistītus drošības līdzekļus.

“200 000 eiro liela drošības nauda, aizliegums tuvoties noteiktām personām un aizliegums izbraukt no valsts. Drošības nauda jau ir iemaksāta, un persona var būt brīva,” norāda KNAB pārstāve Iveta Ritere.

Birojs joprojām gan neatklāj, vai pret Brandavu sāktais kriminālprocess par kukuļošanas noziegumu saistīts ar viņu kā “Rīgas satiksmes” amatpersonu vai “Rīgas satiksmes” pilnvaroto pārstāvi uzņēmumā “Rīgas karte”, vai kā patiesā labuma guvēju pilnsabiedrībā “Rīgas mikroautobusu satiksme”. Tikmēr “Rīgas satiksme” ceturtdien no rīta jau nolēma Brandavu atbrīvot no darba.

Viktors Zaķis
“Rīgas satiksmes” korporatīvās komunikācijas pārstāvis

Pēc KNAB visām operatīvajām darbībām šī jaunā valde vairs neredz nekādā veidā uzticību šai personai, tāpēc lēma šādas darbības.

Brandava lietā KNAB darbinieki neesot veikuši kratīšanu “Rīgas satiksmē” un nav prasījuši nekādus dokumentus. Kā uzņēmuma elektronisko norēķinu projektu daļas vadītājam Brandavam neesot bijis plašas juridiskās ietekmes.

“Viņam, protams, bija konkrēti deleģētas tiesības kā jau struktūrvienības vadītājam, bet nekādus iepirkumus vai citas lietas viņš šeit nevarēja darīt,” norāda Zaķis.

“Rīgas satiksme” vēlas, lai Brandavu atlaiž arī ar to saistītajā uzņēmumā “Rīgas karte”, taču tur vajadzīga 49% akciju turētāja, ASV tehnoloģiju kompānijas “Conduent” piekrišana. Kā norāda uzņēmuma pārstāvis, vēl nav skaidrs, kāds būs ASV akcionāra lēmums, jo trešdienas KNAB operatīvās darbības bijušas pārsteigums.

Jānis Basevičs
SIA “Rīgas karte” pārstāvis

Šobrīd tā ir jauna informācija, amerikāņiem ir jāiepazīstas un jāpieņem lēmums.

Taču uzņēmums kategoriski noraida, ka Brandava aizturēšana būtu saistīta ar “Rīgas karti”. Tur ir pārliecināti, ka kukuļošana “Rīgas kartē” neesot notikusi. Brandavam vienpersoniski bijušas tiesības pieņemt lēmumus vien attiecībā uz summām līdz 7500 eiro.

“Šajā kontekstā grūti iedomāties, kā var kaut ko izlemt viens pārstāvis, kas nāk no viena akcionāra puses vienpersoniski,” norāda Basevičs.

Tikmēr notiekošais ar pašvaldību saistītajos uzņēmumos vēl vairāk stiprinājis nozares ministra Jura Pūces pārliecību, ka par nelikumībām atbildība jāuzņemas Rīgas mēram. Ceturtdien intervijā raidījumam “900 sekundes” viņš atzina, ka tuvāko trīs nedēļu laikā varētu sagatavot tiesiski korektu izvērtējumu, vai Nils Ušakovs kā kapitālsabiedrības uzraugs ir būtiski pārkāpis likumu, piemēram, apzinātas bezdarbības dēļ radīti finansiāli zaudējumi.

Pats mērs gan arī ceturtdien savu atbildību notiekošajā nesaskata.

Nils Ušakovs
Rīgas domes priekšsēdētājs (“Saskaņa”)

Ja mēs runājam par politisko vidi šobrīd valstī, esmu gatavs absolūti jebkādam pārsteigumam vai izvirdumam. Man nav šaubu, ka var notikt jebkāds scenārijs. Prognozēt, kas notiek Latvijas politikā, pat es jau atturētos ar visu savu pieredzi.

Ušakovs savukārt vaino ministru dubultmorālē un dubultstandartos, norādot uz to, ka Pūces partijas biedrs Mārtiņš Bondars, kurš iesaistīts Latvijas Krājbankas lietā, šobrīd ieņem Saeimas Budžeta komisijas vadītāja amatu.

0 Komentāru