Bordāns: Magoņa kukuļošanas lietā tik gara pauze starp sēdēm nav pieļaujama

2 komentāri

Bijušā “Latvijas Dzelzceļa” prezidenta Uģa Magoņa lietā, kuru šobrīd skata Limbažu rajona tiesa, nav pieļaujams vairāk nekā četrus, teju piecus mēnešus garš pārtraukums starp sēdēm, tādu viedokli LNT Ziņām pauda tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP).

“Citās lietās varbūt arī tas būtu pieļaujams, jo gan tiesnesim var būt daudz lietu un visas ir ļoti svarīgas lietas, gan advokāti ir iesaistīti, gan prokurori, tā var gadīties, ka lieta jāskata tiešām ar piecu mēnešu starpību, bet šajā konkrētajā lietā es domāju, ka tas nebūtu pieļaujams. Tas ir mans viedoklis. Visai šai situācijai pamatā ir ilgstošās problēmas tiesu sistēmā ar darba organizāciju. Tieši tiesnešu korpusa, tiesu priekšsēdētāju darba organizācijā,” sacīja Bordāns.

Viņš uzskata, ka likuma izmaiņas te nelīdzēs, jo darbu organizēt labi ir iespējams arī šobrīd.

”Vai tur būs pamats vai nebūs pamats nu kaut kādam rīcības izvērtējumam, tā ir tiesnešu atbildība. Es arī gribētu aicināt Tieslietu padomi, visus tiesnešus pievērst šādām situācijām uzmanību,” norādīja ministrs.

Tieslietu padomi vada Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs. Viņš ar AT Komunikācijas nodaļas vadītājas Rasmas Zvejnieces starpniecību komentāru LNT Ziņām otrdien atteica. Bičkovičs uzskata, ka viņam nebūtu korekti komentēt lietu, kuru šobrīd skata zemākas instances tiesa. Turklāt par katras tiesas darba organizāciju atbildot katras konkrētās tiesas priekšsēdētājs.

Tikmēr Bordānam jautājumus rada arī tas, ka lietu skata Limbažu rajona tiesa, kurai objektīvu iemeslu dēļ nav pieredzes sarežģītās korupcijas lietās. ”Tas nešķiet īpaši nopietni, bet formāli likumam atbilstoši,” sacīja ministrs. Kā zināms, krimināllieta tiek skatīta Limbažos, jo Magonis tika aizturēts Salacgrīvas novadā. Šajā gadījumā risinājumu Bordāns redz tiesnešu specializācijā.

Vidzemes rajona tiesas priekšsēdētāja palīdze Nora Liepiņa “LNT Ziņām” skaidroja, ka pirmdien, 25. martā, lēmums nākamo tiesas sēdi rīkot tikai 5. augustā pieņemts, jo tas bijis tuvākais iespējamais datums, kad tiek visi procesa dalībnieki. ”Tas saistīts ar tiesas, prokurora, aizstāvja noslodzi un aizņemtību citos procesos, arī tiesneša un prokurora ieplānotajiem atvaļinājumiem. Tiesnesis ir nozīmējis piecas tiesas sēdes augustā un septembrī,” norādīja Liepiņa.

Tikmēr bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris uzskata, ka tik garas pauzes starp tiesas sēdēm nav norma. Tas var liecināt arī par mēģinājumiem novilcināt lietas izskatīšanu. ”Sarežģītās, skandalozās lietās varētu būt, ka kāds mēģina vilcināt. Vai tā ir kāda no pusēm, kas mēģina “pastiept gumiju”, vai arī subjektīvi tiesnesim negribas ātri pieņemt lēmumu skandalozā lietā, labāk ilgāk pavilkt,” teica Kūtris.

Kā ziņots, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs Magoni aizdomās par pusmiljona eiro kukuļa pieņemšanu no Igaunijas miljonāra Oļega Osinovska ar naudu auto bagāžniekā aizturēja 2015. gada augustā. Limbažu rajona tiesa lietu sāka skatīt 2017. gada septembrī.
2 komentāri