Bojā iet Cīravas pils. Nav zināms, kad īpašnieks no Itālijas veiks rekonstrukciju

7 komentāri
Bojā iet Cīravas pils. Nav zināms, kad īpašnieks no Itālijas veiks rekonstrukciju
ULDIS ĀBOLIŅŠ, LNT ZIŅAS

Liela daļa Latvijas piļu un muižu brūk vai iet bojā naudas trūkuma dēļ. Lai arī ir likumiskas iespējas šos kultūrvēsturiskos objektus atsavināt no privātīpašniekiem, tomēr nauda to rekonstrukcijai un restaurācijai, visticamāk, neatrastos arī valstij un pašvaldībām.

Lai kaut cik situāciju risinātu, piemēram, Aizputes novada dome sākusi intensīvāk izvirzīt prasības Cīravas pils īpašniekam. Ja nelīdzēšot brīdinājumi un pārrunas, tad būšot naudas sodi.

18. gadsimtā celtajai Cīravas pilij vairākkārt mainījušies īpašnieki, līdz 2013. gadā to nopircis kāds Itālijas pilsonis. Tiesa gan, šajā laikā nekādi vērienīgi rekonstrukcijas darbi nav veikti, un pašvaldība vērtē – pils kā kultūrvēsturiskā vērtība iet bojā.

Ārējā apsekojuma laikā Aizputes novada domes būvvaldes inspektori secinājuši, – pils ne tikai degradē vidi, bet atsevišķas tās daļas esot bīstamas un pat apdraudot cilvēku drošību. Piemēram, viens no torņiem radot sagrūšanas risku.

Aizputes novada domes Cīravas pagasta pārvaldes vadītājs Artis Čanders norāda: “Pašreiz arī šī kolonnas ir diezgan bēdīgā stāvoklī. Tas ir tikai laika jautājums, kad tās varētu gāzties un apdraudēt garāmgājējus.”

Cīravas pils īpašnieks, Itālijas pilsonis, joprojām tā arī vēl nav izpildījis Aizputes novada domes oktobra lēmumu teritoriju nekavējoties nožogot. Būvvaldē joprojām nav saņemts arī pils vispārējās tehniskās stiprības ekspertīzes rezultāti, ko dome pieprasījusi.

Aizputes novada domes Būvvaldes vadītājs-arhitekts Kaspars Dzenis skaidro: “Viņam būtu jāizstrādā dokumentācija, kas pierāda, ka ēka nav bīstama. Tā būtu tehniskā apsekošana jeb izpēte.”

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, LNT ZIŅAS

Aizputes novada domes prasības izpildei termiņš pienāks janvāra beigās, bet Cīravas pils īpašnieka pārstāvis liek noprast, – tehniskais atzinums nebūšot laikā.

Cīravas pils īpašnieku pārstāvis Latvijā Uldis Rozentāls norāda: “Nē, es vispār neesmu lasījis tādu papīru! To, ko viņi ir aizsūtījuši īpašniekam, es pat nezinu, uz kādu adresi to ir sūtījuši. Īpašnieki neko nezina. Es ar viņiem šodien sazinājos, un viņi par tādu papīru neko nezina.”

Ja izvirzītās prasības Cīravas pils īpašnieks nebūs izpildījis, dome uzliks naudas sodu. Taču vairāk par visu Aizputes novada domi interesē Cīravas pils pilnīga atjaunošana.

“Ir pēdējais brīdis celt šo trauksmes zvanu, lai sāktu kaut ko darīt, jo pašreiz ir tāda lāpīšana, tur jumtam caurumiņu aizlāpa, notekrenes sakārto, bet konstrukcijām tas nekādu stiprību nedod,” norāda Čanders.

Tikmēr daudz iecietīgāka un ne tik kategoriska ir Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde, kas ir Latvijas piļu un muižu galvenais uzraugs. Pārvalde nepieprasa veikt strauju rekonstrukciju, bet drīzāk dod laiku vēl gadiem ilgi, kamēr Itālijas pilsonis sakrās naudu kultūrvēsturiskā īpašuma atjaunošanai. Galvenais, lai objekts ir iekonservēts. Ja ar to būs problēmas, likšot naudas sodus, bet nevarot būt runa par pils atsavināšanu jeb atņemšanu.

Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Kurzemes nodaļas vadītāja Elīna Orna norāda: “Jāņem vērā tas, ka atsavināšana var notikt tikai pret atlīdzību – valstij par nodokļu maksātāju naudu būtu šīs ēkas jāiegādājas un jāatrod gan funkcija, gan nauda restaurācijai, kas būtu ļoti dārgi. Mēs uzskatām, ka atsavināšana nav tas, uz ko kultūras mantojuma pārvalde iet.”

Aizputes novada dome, kas Cīravas pils atjaunošanu lēš septiņu miljonu eiro apmērā, arī kā risinājumu nesaskata atsavināšanu. Pašvaldībai jau šobrīd finansiāli lielus ieguldījumus prasa uzturēt kādu citu īpašumu – Kazdangas pili. Bet papildus klāt vēl ņemt Cīravas pils atjaunošanu būtu finansiāli nepanesami.

7 komentāri