BKUS: Latvijā ir daudz bērnu ar nediagnosticētiem elpošanas traucējumiem miegā

0 Komentāru
BKUS: Latvijā ir daudz bērnu ar nediagnosticētiem elpošanas traucējumiem miegā
KASPARS KRAFTS, F64

Pasaulē ap 6% bērnu tiek novēroti elpošanas traucējumi miegā, savukārt Latvijā ar šo problēmu saskaras vairāki tūkstoši bērnu, aģentūru LETA informēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Vita Šteina.

Viņa skaidroja, ka Bērnu slimnīcas Epilepsijas un miega medicīnas centrs pēdējo gadu laikā attīstījis iespējas bērniem Latvijā diagnosticēt un ārstēt miega traucējumus. Bērnu slimnīcā pieejamās diagnostikas iespējas spētu uzlabot vairāku tūkstošu bērnu attīstības iespējas Latvijā, ja vien vecāki un ģimenes ārsti spētu atpazīt miega traucējumu simptomus.

Turklāt kopš 2016.gada Bērnu slimnīcā būtiski miega traucējumi diagnosticēti un veiksmīgi ārstēti vairākiem simtiem bērnu.

Kā skaidroja Epilepsijas un miega medicīnas centra pediatre un miega speciāliste Marta Celmiņa, par elpošanas traucējumiem miegā liecina krākšana, elpas aiztures, nemierīgs miegs, gulēšana ar atgāztu galvu, miegainība dienas laikā lielākiem bērniem un pusaudžiem, bet mazākiem bērniem – tieši otrādi – hiperaktivitāte.

Citi bieži sastopami miega traucējumi ir grūtības aizmigt un mošanās naktī, murgi, staigāšana un runāšana miegā. Retāka, bet pagaidām vēl pārāk mazatpazīta slimība ir narkolepsija, klāstīja mediķe, uzsverot, ka miega traucējumi tiešā veidā ietekmē bērna attīstību.

“Ikdienā redzam, ka pacientiem, kuriem tiek diagnosticēti un ārstēti miega traucējumi, strauji uzlabojas dzīves kvalitāte. Bērni kļūst ieinteresētāki, dzīvespriecīgāki, uzlabojas attīstība un sekmes skolā. Smagāku traucējumu novēršanas gadījumā bērniem arī normalizējas asinsspiediens, kā arī bieži atrisinās slapināšana gultā,” ārstniecības ieguvumus skaidroja Celmiņa.

Miega medicīna kā specialitāte pasaulē atzīta kopš 2003.gada, bet Bērnu slimnīcā diagnostikas un ārstniecības iespējas sāktas 2016.gadā.

BKUS Epilepsijas un miega medicīnas centra vadītājs Jurģis Strautmanis klāstīja, ka, pateicoties tehnoloģiju attīstībai, ir iespējams atpazīt un ārstēt arvien specifiskākus miega traucējumus. “Diagnostiku bērniem var veikt jebkurā vecumā. Jaunākais pacients Bērnu slimnīcā, kam sekmīgi veikts miega izmeklējums, ir gadu vecs,” Strautmanis.

Elpošanas traucējumus miegā izraisot dažādi faktori, līdz ar to arī ārstēšana nereti ir kombinēta – tā var ietvert adenotomiju vai tonsilotomiju, kas nozīmē ķirurģisku adenoīdu vai kakla mandeļu izņemšanu. Tāpat kā ārstēšanas metodi var izmantot medikamentozu terapiju, dzīvesstila izmaiņas, ortodontisku vai miofunkcionālu terapiju, kā arī ventilācijas atbalstu miegā, kas nozīmē, ka tiek izmantota ierīce, kas elpceļos maigi pūš gaisu, palīdzot tos noturēt vaļā.

Aizdomu gadījumā BKUS aicina vērsieties pie otorinolaringologa, bērnu pneimonologa vai pediatra-miega speciālista.

0 Komentāru