Bīstamie atkritumi mēdz sprāgt un aizdegties uz šķirošanas līnijām “Getliņos”

3 komentāri
Bīstamie atkritumi mēdz sprāgt un aizdegties uz šķirošanas līnijām “Getliņos”
ULDIS ĀBOLIŅŠ/TV3 ZIŅAS

Cilvēki, kuri sadzīves atkritumos izmet arī bīstamos atkritumus, rada draudīgas situācijas atkritumu šķirošanas rūpnīcās, kur bīstamie atkritumi mēdz sprāgt un aizdegties uz šķirošanas līnijām, vēsta “TV3 ziņas”.

Pašvaldības vides departamenta vērtējumā Rīgas atkritumu savākšanas jaunās sistēmas pirmajos mēnešos, kad pilsēta ir sadalīta četrās zonās, un katru apsaimnieko viens pakalpojuma sniedzējs, esot palielinājies kvalitatīvi sašķiroto atkritumu apjoms. Tikmēr atkritumu šķirošanas rūpnīcā “Getliņi” tik optimistiski neraugās.

“Getliņos” atzīst – bieži vien nākas apturēt šķirošanas lentes, lai ķeksētu ārā cilvēku izmestos nestandarta un bīstamos atkritumus. Sadzīves atkritumu konteineros izmetot bīstamos atkritumus, “Getliņos” uz šķirošanas līnijām bieži vien notiek mazi sprādzieni un arī nelieli ugunsgrēki. Tas rada riskus šeit strādājošo veselībai un bojā 11 miljonus eiro vērto atkritumu šķirošanas mašinēriju. Darbs pilnībā paralizēts pusi dienas, reizēm pat visu dienu.

“Akumulatori, dažnedažādas bundžas ar ķīmiskām vielām, acetoniem. (..) Ir dažādas ķīmiskas vielas, kas ar atkritumiem sajaucas un reaģē, var izraisīt lielus ugunsgrēkus vai pat sprādzienus,” atzina “Vides resursu centra” pārstāvis Guntars Levics.

Lai arī atkritumu šķirošanas rūpnīcā “Getliņi” ir ugunsdrošības sistēmas, taču nav iespējams prognozēt, cik uzliesmojošas vielas cilvēki sametuši atkritumos. Šādas degšanas var pārvērsties bēdīgās situācijās. Pirms diviem trim gadiem Tallinā nodega atkritumu šķirošanas rūpnīca, atzīst “Vides resursu centra” pārstāvis Guntars Levics.

“Vides resursu centrā” ar bažām gaida decembri un janvāri. Cilvēki parastajos atkritumos izmet nesprāgušo un neizmantoto pirotehniku.

“Vides resursu centrs” pārstāvis Guntars Levics

“Katru dienu salūts šķirošanas līnijā, kad sprāgst petardes. Tas nav patīkami, jo ir bīstami darbiniekiem.”

Atkritumu šķirošanas līnijas bieži nosprosto lielgabarīta atkritumi. Cilvēki atkritumu kontieneros izmet riepas, auto rezerves daļas, akumulatorus. Rīgas domes Mājokļu un vides departamentā atgādina – Latvijas galvaspilsētā ir septiņas specializētās vietas, kurās ikviens bez maksas var atstāt sadzīves bīstamos atkritumus. Jautājums, cik apzinīgi ir cilvēki, lai mērotu ceļu līdz šiem punktiem.

“Var nodot visdažādākos sadzīves bīstamos atkritumus – lakas, krāsas, dzīvsudrabu, baterijas un citus sadzīves bīstamos atkritumus. Šie konteineri ir tiešām populāri. Katru mēnesi visos konteineros nonāk ap 7,8 tonnas šo sadzīves bīstamo atkritumu,” pauž Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktora vietniece Inga Gulbe.

Šķiroto atkritumu izvešana ir bez maksas atšķirībā no nešķirotajiem atkritumiem, tāpēc īpaši būtiski ir daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem atcerēties, ka, piemēram, dzeltenajā, iepakojumiem domātajā konteinerā nedrīkst mest jebko citu. To darot, tiek sabojāta šķirojamā masa un tamdēļ to pieskaita nu jau pie nešķirojamiem atkritumiem, par ko cilvēkiem ir jāmaksā nauda.
3 komentāri