Bīstamais bisfenols A ir teju katrā plastmasas iepakojumā; sperts solis tuvāk šīs vielas aizliegšanai

Pievienot komentāru

Sperts solis tuvāk kaitīgās ķīmiskās vielas bisfenola A lietošanas aizliegšanai pārtikas produktu iepakojumā.

Iniciatīva guvusi atbildīgās Saeimas komisijas deputātu sākotnējo atbalstu, reaģējot uz savāktajām 10 000 iedzīvotāju balsīm. Bisfenols ir teju katrā plastmasas iepakojumā, bet liela daļa iedzīvotāju nemaz nenojauš, ka tas var radīt nopietnus veselības traucējumus.

Vairākkārt lietojamās plastmasas kārbas, kurās cilvēki uzglabā produktus vai uz darbu nes pusdienas, vai ūdens pudeles sportam ir tikai daži no Latvijas veikalos nopērkamajiem traukiem, kuros iestrādātā ķīmiskā viela bisfenols A var izraisīt vēzi, smadzeņu darbības traucējumus, reproduktīvās un imūnsistēmas anomālijas. Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors un ķīmiķis Ivars Kalviņš ar atvieglojumu uztver ziņu, ka Saeimas deputāti sāks virzīt ideju ierobežot vai aizliegt bisfenolu A.

Ivars Kalviņš
Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors, profesors

Viņa ir pietiekami bīstama, un tā problēma – mēs jau nevaram kā patērētāji būt pilnīgi droši, ka ražotājs ir pietiekami strikti pieturējies pie tehnoloģijām, kas nodrošina, ka šis bisfenols A neiznāks ārā no attiecīgā iepakojuma.

Cilvēki sevišķi pakļaujot sevi riskam, ja, piemēram, plastmasas kārbas ar ēdienu liek sildīties.

Kustības “Par veselīgu Latviju” aktīviste Ilze Roze norāda: “Ja mēs ievietojam mikroviļņu krāsnī, tā ir ļoti liela iespējamība, ka izdalīsies šis bisfenols, bet arī, ja ielej karstu šķidrumu arī augstā temperatūrā izdalās.”

Augstā, tātad riskantā koncentrācijā bisfenols A ir tajos plastmasas traukos, uz kuriem atrodams marķējums ar ciparu 3 vai 7, vai burtu kombinācija PC. Tāds, piemēram, ir uz dzeramā ūdens toveriem ļoti daudzos birojos un mācību iestādēs. Lai no tā izvairītos, piemēram, medicīnas studente Dora apzināti meklējusi vairākkārt lietojamo tādu plastmasas ūdens pudeli, kurā nav iestrādāts bisfenols.

Dora Ceple
medicīnas studente

Jebkurā gadījumā veselībai tas ir kaitīgi, tas ir izpētīts, es izvēlos vienkārši neriskēt un pievērst uzmanību, ko es pērku un kā es to lietoju.

Toksiskā viela atrodama arī pārtikas produktu iepakojumos. Turklāt pat konservu un skārda bundžās, jo to sienas no iekšpuses apstrādātas ar epoksīda sveķiem.

“Epoksīda sveķos atkal ir bisfenols A. Līdz ar to ir pat grūti uzskaitīt, kuros tas ir vai nav. Vienkāršam patērētājam ir visai grūti noorientēties šajā,” bilst Kalviņš.

Ja Saeimas Tautsaimniecības komisija pārvērtīs iedzīvotāju rosināto priekšlikumu reālos likuma grozījumus, tad bisfenolu A aizliegšana pārtikas iepakojumos un plastmasas traukos būs naudietilpīgas pārmaiņas Latvijas uzņēmējiem.
Ainars Latkovskis
Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas loceklis (“Jaunā Vienotība”)

Manā skatījumā iniciatīva ir atbalstāma. Jautājums, cik ātri mūsu pārtikas produktu ražotāji var pāriet uz cilvēkam draudzīgu iepakojumu, ko ir nepieciešams darīt.

Taču alternatīva esot, jo bisfenols A pilnībā ir aizliegts Francijā un Japānā.