Bioloģiski vērtīgas pļavas saglabāšanai rakstnieka Edvarta Virzas tēva mājās notiks siena talka

0 Komentāru
Bioloģiski vērtīgas pļavas saglabāšanai rakstnieka Edvarta Virzas tēva mājās notiks siena talka
DĀVIS ŪLANDS, F64

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) sestdien, 31. jūlijā, plkst. 10.00 aicina interesentus piedalīties siena talkā rakstnieka Edvarta Virzas tēva māju “Billīšu” īpašuma dabiskā, bioloģiski daudzveidīgā pļavā Jelgavas novadā, aģentūru LETA informēja DAP dabas izglītības darba speciāliste Aiga Priede.

Viens no 20. gadsimta latviešu rakstniekiem, dzejniekiem un publicistiem Edvarts Virza, vēloties saglabāt un nākamajām paaudzēm nodot pagājušo laiku tikumus un vērtības, savas bērnības atmiņas un savulaik piedzīvoto savijis leģendārā darbā “Straumēni”. Poēmā atspoguļotās vērtīgās atziņas, mūsdienu cilvēkiem kalpo par dzīves pamatu, palīdz būt harmonijā ar sevi un dabu.

Mainoties cilvēku dzīvesveidam un saimniekošanai, mūsdienās diemžēl zudušas arī daudzas no savulaik cieņā turētām tradīcijām. Izzūdot vajadzībai pēc siena vākšanas, par retu un ne vairs tik saprotamu nodarbi, kļuvusi talku tradīcija. Bioloģiski vērtīgās pļavas, kas kādreiz regulāri tika pļautas un noganītas, aizaug.

Šovasar jau otro gadu, pateicoties rakstnieka Virzas mazmeitas, rakstnieces Annas Žīgures iniciatīvai un ieinteresētībai dabisku, daudzveidīgu pļavu atjaunošanā, ikvienam ir iespēja būt vietā, kur savulaik sarakstīti “Straumēni” un, piedaloties siena talkā, atsaukt atmiņā seno talku tradīciju.

Priede norādīja, ka rakstnieka tēva mājās, joprojām ikviens var sajust gan lauku mājas ikdienu, kurā valda mūžīga kārtība un iekšējs miers, kā tas aprakstīts poēmā, gan apgūt darba tikumu. Gluži kā senāk – “Billītēs” atkal valdīs darba duna un jautrība.

Šogad talka norisināsies “Rāceņos”, vietā, kur dzimis rakstnieks Virza. Tagad te, bijušo māju vietā, plešas dabas vērtībām bagāta pļava un stalti stāv ozoli. Prasmīgas apsaimniekošanas rezultātā pļavā novērojamas retas sugas, ziedoši un īpaši aizsargājami augi un kukaiņi. Lai veicinātu sugu daudzveidību, dabiskā pļava šogad atkal ir nopļauta un gaida talkotājus. Nopļautās zāles savākšana šeit paveicama tikai ar roku darba palīdzību, jo ar tehniku šai pļavas daļai nav iespējams piekļūt. Tieši tādēļ nepieciešama brīvprātīgo palīdzība, kuri ar savu darbu varētu veicināt bioloģiski vērtīga zālāja un aizsargājamo augu saglabāšanu un nodošanu nākamajām paaudzēm, skaidroja Priede.

Pēc zāles savākšanas talkas dalībnieki eksperta pavadībā varēs izstaigāt pļavu un uzzināt par apkārtnē esošajām dabas vērtībām un cilvēku lomu to saglabāšanā. Rakstnieces Žīgures un viņas meitas Diānas Jances vadībā ikvienam būs iespēja piedalīties literārā pastaigā Virzas un Elzas Stērstes memoriālajā mājā “Billītēs”. Būs arī siena talkai atbilstoša maltīte brīvā dabā “Billīšu” pagalmā un noslēgumā arī dziesmas un rotaļas kopā ar Iecavas folkloras kopu “Tarkšķi”.

Dalība pasākumā ir bezmaksas. Piesakoties talkā, dalībniekiem jābūt gataviem aptuveni divas stundas pavadīt fiziski aktīvā darbā un vēl trīs stundas rosīties āra apstākļos. Siena talkas laikā būs pieejams dzeramais ūdens, taču jāņem līdzi pašiem sava pudele vai krūzīte, kurā ieliet ūdeni, kā arī pašiem parūpēties par aizsardzību pret insektiem un saules apdegumiem. Atbilstoši tematikai gan dāmas, gan kungi ir aicināti ģērbties baltos vai gaišas krāsas tērpos.

Pasākumā var piedalīties, ievērojot spēkā esošās epidemioloģiskās drošības normas, uzrādot Covid-19 digitālo sertifikātu. Pieteikšanās dalībai pasākumā līdz 30. jūlijam, aizpildot pieteikuma anketu: “https://bit.ly/sienatalka”.

Pulcēšanās vieta talkas dalībniekiem tiks paziņota pēc pieteikšanās, nosūtot e-pastu uz norādīto adresi.

0 Komentāru