Bijušais ministrs Dālderis rosina ieviest obligāto vidējo izglītību

4 komentāri
Bijušais ministrs Dālderis rosina ieviest obligāto vidējo izglītību
Kaspars Krafts / f64

Saeimā iesniegti likuma grozījumi, kuros paredzēta obligātas vidējās izglītības ieviešana Latvijā. Šis priekšlikums arī paredz, ka pamatskolā būtu sešas klases un tikpat – vidusskolā. Idejas autors, Saeimas deputāts un bijušais kultūras ministrs Ints Dālderis uzskata, ka tikai tā iespējas panākt valstī izglītotu sabiedrību.

Nozares ministrs – Kārlis Šadurskis – pagaidām ir piesardzīgs un jāvārdu šai iecerei varētu teikt tikai pēc skolu tīkla sakārtošanas.

Šī nav pirmā reize, kad Saeimā iesniegts priekšlikums par obligātās vidējās izglītības ieviešanu, taču līdz šim rosinājums nav realizēts. Šoreiz likuma grozījumus iesniedzis deputāts Ints Dālderis, piedāvājot par obligātu noteikt vidējās izglītības iegūšanu, paredzot, ka mācības var turpināt līdz 30 gadu vecumam. Deputāta ieskatā, šādi varētu mazināt jauniešu bezdarbu.

Pašlaik kā obligāta noteikta pamatizglītības iegūšana 18 gadu vecumam. Grozījumos Dālderis arī rosina mainīt pamata un vidējās izglītības ieguves struktūru, nosakot, ka pamatizglītība tiek apgūta sešu, nevis deviņu gadu laikā, bet vidējā izglītība – sešos, nevis trīs gados. Ideja aizgūta no Vācijas modeļa – pirmās sešas klases bērns mācītos iespējami tuvu mājām, kas ļautu saglabāt skolu tīklu plašāku, savukārt, sākot no 7.klases, mācīšanās jau kļūtu specializētāka. Dažviet jau šādi notiek, piemēram, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā.

Tas gan neattiektos uz profesionālā vidējo izglītību – to, kā pašlaik, iegūtu sākot no 10.klases.

 

Kontekstā ar neizbēgamo skolu tīkla sakārtošanu ir ļoti svarīgi, lai nebūtu viena iedzīvotāju daļa, kur izvēlas neiegūt vidējo izglītību aiz tā, ka ir citi iemesli vai tas atrodas ne tik ērti, kā tas ir šobrīd.

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis ieceri atbalsta, taču vienlaikus uzsver, ka šādām izmaiņām atbilstoši jāsagatavojas. Vispirms jāpabeidz skolu tīkla sakārtošana.

 
4 komentāri