Biedrība “Gribu palīdzēt bēgļiem”: Ptlaban uz Baltkrievijas-Latvijas robežas varētu būt iestrēguši 80 cilvēki

1 komentārs

Patlaban uz Baltkrievijas-Latvijas robežas varētu būt iestrēguši 80 cilvēki, kuru pieteikumus vajadzētu izskatīt, “900 sekundēm” sacīja biedrības “Gribu palīdzēt bēgļiem” dibinātājs Egils Grasmanis.

Grasmanis teica, ka ne medijiem, ne bēgļu palīdzības organizācijām pašām personīgi nav iespējams pārliecināties par situāciju uz vietas Latvijas-Baltkrievijas robežā, jo Valsts robežsardze neizsniedz atļaujas atrasties pierobežas zonā.

“Mums ir ļoti konstruktīva sadarbība NVO starpā un ar robežsardzi, kas nogādā pārtiku un mantas – guļammaisus un siltākas drēbes – līdz šim grupām. Tur kopā ir četras grupiņas,” sacīja Grasmanis, piebilstot, ka attiecīgo cilvēku izmisuma līmenis ik dienu pieaug, kas ir saprotams. Šie cilvēki ir pateicīgi ziedotājiem par piegādāto ēdienu un lietām, bet bažas pastiprina tuvojošais rudens, kad kļūst vēsāk.

Vienlaikus viņš piebilda, ka lielākais šo cilvēku lūgums ir izkļūt no meža un šo palīdzību sevis cienošai Eiropas valstij vajadzētu dot. “Latvijas valsts ir spējīga izvērtēt, vai kādam no 80 cilvēkiem pienākas politikais patvērums un tiem, kuriem nepienākas, var organizēt reisus atpakaļ,” viņš teica.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka 80 cilvēki vēl nav krīze, jāgatavojas potenciāli daudz lielākai krīzei. “Ja nespējam tikt ar šo situāciju galā, tad..,” viņš teica, prognozējot cilvēku pieplūdumu no Afganistānas nākotnē.

Kā ziņots, lai arī pēdējās diennaktis uz Latvijas un Baltkrievijas robežas ir bijušas salīdzinoši mierīgas un arī vakar nav fiksēti jauni robežpārkāpēju mēģinājumi iekļūt Latvijā, tomēr spriedze un risks uz robežas saglabājas augsts, pirmdien intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) “Rīta panorāmā” vērtēja Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts.

Pujāts stāstīja, ka joprojām virkne pārkāpēju uzturas tiešā robežas tuvumā vai uz tās un gaida izdevību iekļūt Latvijā. Latvijas robežsardze ar šiem cilvēkiem komunicējot, un vairums esot izteikuši vēlmi atgriezties atpakaļ Irākā, bet Baltkrievijas dienesti viņu valsts iekšienē atpakaļ nelaiž un notur pie robežas. Baltkrievija izmanto spēku, lai destabilizētu situāciju Latvijā, vērtēja amatpersona.

Vajadzības gadījumā Latvijas puse šiem cilvēkiem palīdzību neatsakot, kamēr baltkrievi nekādu palīdzību nesniedz. 25 personas no dažādām migrantu grupām Latvija tomēr ir uzņēmusi savā valstī, jo parādījās riski šo personu veselībai.

Pujāta vērtējumā, plaši šādu uzņemšanas praksi tomēr nevajadzētu izvērst, jo – ja mēs tagad atvērsim savu robežu, tad “tūkstošiem laimes meklētāju mēģinās” iekļūt Latvijā un Eiropas Savienībā.

Pamatā pie robežas pašlaik atrodas irākieši, bet no Afganistānas, kur pēdējās nedēļās vērojama strauja destabilizācija, migranti nav konstatēti. Ceļi, kā šīs personas nokļuvušas līdz Latvijas un Baltkrievijas robežai, esot ļoti dažādi, tostarp fiksēts, ka cilvēki Baltkrievijā ieradušies no Krievijas.

1 komentārs