Biedējošā statistika: pērn HIV uzskaitē stājušies 374 pacienti; kopējais skaits ir virs 7500

Pievienot komentāru
Biedējošā statistika: pērn HIV uzskaitē stājušies 374 pacienti; kopējais skaits ir virs 7500
Foto: Pixabay

Lai arī oficiāla statistika tiks publicēta tuvākajā laikā, šobrīd zināms, ka 2017. gadā uzskaitē stājās 374 jaunatklāti HIV gadījumi – cilvēki atnāca jau ar problēmu, to intervijā “900 sekundēm” atklāja infektoloģe Inga Ažiņa.

Austrumu slimnīcas Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja vēl arī norāda, ka ir būtiski mainījies ar HIV inficēto pacientu “portrets”. “Pagājušā gadsimta stereotipi, kad HIV saistījām ar geju populāciju, seksa pakalpojumu sniegšanu un narkotiku lietošanu, tad nu tas ir mainījies. HIV tagad var dabūt seksuālā ceļā, neizsargājoties. Mēs redzam, ka slimo heteroseksuālā kontaktā dabūtu infekciju,” papildina Ažiņa.

Speciāliste norāda, ka obligāti ir jāizmanto aizsarglīdzekļi, lai šie kontakti būtu droši, kā arī nepieciešams veikt regulāras pārbaudes, testus.

Jāpiebilst, ka pagājušajā gadā atklājās, ka Latvija un Lietuva ir vienīgās valstis Eiropā, kur HIV inficētos sāk ārstēt ļoti vēlu, tad, kad slimība jau ir ievērojami progresējusi. Tāpēc no 2018. gada valsts solīja ieviest izmaiņas HIV pacientu ārstēšanā. “Ir patīkamas izmaiņas, ka piešķirts papildus finansējums, lai varam ātrāk veikt ārstēšanu. Iespējams, nākamgad vai pēc pusotra gada vispār tiks atcelti ierobežojumi,” turpina Austrumu slimnīcas Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja.