Biedējoša statistika: Latvija ir visātrāk augošais HIV infekcijas perēklis Eiropā

9 komentāri

Latvija joprojām ir visātrāk augošais HIV infekcijas perēklis Eiropā, un gada laikā tiek atklāti vairāki simti jaunu saslimšanas gadījumu. Sākusies Eiropas HIV testēšanas nedēļa, kurā mediķi un aktīvisti aicina cilvēkus pārbaudīties, lai apturētu slimības izplatību.

Jau kopš 2008. gada galvenais HIV izplatīšanās ceļš Latvijā ir dzimumsakari starp pretēju dzimumu partneriem.

”Pirms tam populārākais inficēšanās veids bijis narkotiku lietošana, vēl pirms tam – homoseksuālais ceļš. Tagad ir pārsvarā heteroseksuāli partneri – jūs, mēs, visi riņķī, kuri inficējas. Un līdz ar to nu tas kļūst jau ļoti aktuāls visai sabiedrībai,” skaidro Baltijas HIV asociācijas vadītāja Inga Upmace.

Šogad vien konstatēts jau vairāk nekā 200 jaunu saslimšanas gadījumu. HIV infekcija ir lipīga un kaut pacienti ar to mēdz nodzīvot vairākas desmitgades, pilnībā izārstēt to nav iespējams.

Infekcijas simptomi nav pamanāmi uzreiz, tāpēc slimnieks, pats to neapzinoties, slimību var izplatīt. Cilvēki, kuri izmanto iespēju pārbaudīties, par to runā nelabprāt. Runīga ir tikai grupiņa medicīnas studentu. Piemēram, Patriks pēdējoreiz pārbaudījies pirms trim mēnešiem, bet lieka reize nenākšot par ļaunu.

”Tas ir vairāk pašam sev sirdsmieram. Un, ja piedāvā par brīvu iespēju un izdevīgā vietā, tad es domāju ar draugiem atnākt un pārbaudīties,” stāsta Patriks.

Savukārt Gita cer nākamnedēļ vispasaules AIDS dienā līdzīgus bezmaksas testus sarīkot arī Rīgas universitātēs.

”Ja Rīgā katrs 150. iedzīvotājs ir inficēts ar HIV, tad tā ir – būtībā mēs varam teikt, ka Latvijā ir epidemioloģijas stāvoklis,” spriež Gita.

Latvija jau vairākus gadus ieņem pirmo vietu Eiropas Savienībā pēc jaunatklāto HIV gadījumu skaita pret iedzīvotāju skaitu. Viens HIV pozitīvs cilvēks, kas nezina savu statusu, neaizsargājas un neārstējas, var inficēt pat 12 citus cilvēkus.

TOP komentāri

  • Laikam Jāierauj
  • Gunta Brikmane
  • Aisma Meijere
    0 0 0

    Aisma Meijere

    mani tas neizbrīna. cilvēku attieksma pret līdzcilvēkiem ir diez gan samazināta šai valstī līdz ar visu izglītības līmeni.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl