Komentāri

Augstākās tiesas priekšsēdētāja amatam Bičkoviča kandidatūra nav vienīgā. Atkārtoti priekšsēdētāja amatam tiek virzīts arī Andris Guļāns. Viņš šajā amatā jau ir bijis un to atstāja pirms astoņiem gadiem.

Kandidatūrai Augstākās tiesas priekšsēdētāja amatam ir jānāk no paša tiesnešu kolektīva vidus. Dienas gaitā kļuva skaidrs, ka atkārtotam termiņam tiks virzīts līdzšinējais vadītājs Ivars Bičkovičs, kā arī viņa priekšgājējs Andris Guļāns.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL!-TB/LNNK) norāda: ”Tas ir AT tiesnešu ziņā lemt, cik kandidātu virzīt, kā virzīt. Neviens labāk par viņiem nezina un novērtēs viņu darbu un potenciālu.

Izziņa

  • Procedūra paredz, ka abas kandidatūra jāuzklausa Tieslietu padomē, kuras sastāvā ir Tieslietu ministrs, Satversmes tiesas priekšsēdētājs, ģenerālprokurors, Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs un vēl citas ar sistēmu saistītas amatpersonas.
  • Tieslietu padome savu atzinumu sniedz Augstākās tiesas plēnumam, kas savukārt rosina kandidāta virzīšanu apstiprināšanai Saeimā.

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs par šā brīža Augstākās tiesas vadītāju izsakās pozitīvi, uzverot viņa ieguldījumu, lai iestāde kļūtu efektīvāka. ”Salīdzinot, cik agrāk sistēma bija stīva, tagad ir daudzi uzlabojumi,” atzīst Rasnačs.

Taču ir arī pilnīgi pretēji viedokļi. Tieši Ivara Bičkoviča laikā ēnu pār tiesu varu metuši atsevišķi spriedumi maksātnespējas lietās. Ņemot vērā viņa amatu un autoritāti, no Bičkoviča tika gaidīts grūdiens uz sistēmas pašattīrīšanos.

”Saprotu, ka viņš pret saviem kolēģiem ir ļoti tolerants, viņa kolēģu vidū viņam ir autoritāte, bet katrā ziņā tiesu sistēmā pārmaiņas, man liekas, būs grūti sagaidīt, ja viņš būs priekšsēdētājs joprojām,” uzskata Ilma Čepāne.

Izziņa

  • Pašreiz Augstākās tiesas priekšsēdētāja amatu ieņem Ivars Bičkovičs. Viņš tika ievēlēts 2008. gadā, tātad uzreiz pēc Guļāna.
  • Ja abi apstiprinās vēlmi kandidēt, Bičkoviču un Guļānu vērtēs nozares pārstāvji, un aprīļa beigās vai maija sākumā vienu no viņiem tiesnešu kopsapulce virzīs apstiprināšanai Saeimā.
  • Šobrīd Augstākās tiesas priekšsēdētāja amata termiņš ir saīsināts – to ievēl uz pieciem gadiem. Augstākā tiesa ir augstākā līmeņa tiesa Latvijā, un papildus pārsūdzību izskatīšanai tā sankcionē arī īpašus operatīvos pasākumus, piemēram, sarunu noklausīšanos un kredītiestāžu rīcībā esošo ziņu pieprasīšanu.

Čepānes viedoklim piekrīt arī Indra Sprance no žurnāla IR. Viņasprāt, Bičkovičs parasti izvēlas birokrātisko jautājumu risināšanas ceļu, arī brīžos, kad būtu vajadzīga straujāka kustība.

”Iekšēji viņi nevar tikt galā ar savām problēmām, un Bičkovičs nav tas cilvēks, kas būtu par to runājis un kur nu vēl meklējis risinājumu. Konferencēs ir runas, ka viss ir labi, tikai naudas par maz,” norāda Sprance, ”protams ir kaut kādas lietas, kuras ir mēģinātas darīt, sakārtot. Bet to, ko gribētos no AT priekšsēdētāja, ir aktīvāka darbība, risināt tās. Nevis noliegšana, kā tas ir šobrīd.”

Līdz apstiprināšanai Saeimā nonāks tikai viens pretendents. Šā brīža priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs pirms nedēļas 900 sekundēm atzina, ka vēlētos turpināt darbu pie paša iesāktajiem darbiem. Tas, vai līdz finālam nonāks viņš vai tomēr Andris Guļāns, parādīs nozares pārstāvju noskaņojumu.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl