Komentāri

Saeimai šovasar būs jāizvēlas galvenā tiesu sistēmas amatpersona – Augstākās tiesas priekšsēdētājs. Kandidātu nominē paši Augstākās tiesas tiesneši, un, tuvojoties šim datumam, abu izvirzīto kandidātu atbalstītāji kļūst aizvien asāki savā retorikā. Pārkāpjot ierasto piesardzību, administratīvo tiesnešu biedrība šonedēļ publiski paziņoja, ka iebilst pret pašreizējā vadītāja – Ivara Bičkoviča pārvēlēšanu.

Viņam pārmet savējo bīdīšanu un līdera dotību trūkumu. Savukārt Bičkoviča atbalstītāji nevairās paust pretenzijas pret otru kandidātu – Andri Guļānu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Gadiem ilgās prāvas, aizdomas par tiesnešu iesaisti negodīgās maksātnespējas shēmās un apsūdzības korupcijā radījuši gaisotni, kurā no Augstākās tiesas priekšsēdētāja pašlaik tiek sagaidīts daudz. Galveno lomu viņa izvēlē likums atvēl pašiem tiesnešiem. Tomēr pašlaik tiesnešu cunftē nav vienotas nostājas, vai Augstākās tiesas vadībā nepieciešamas izmaiņas.

Ar Ivara Bičkoviča vadības stilu neapmierinātību paudusi Latvijas administratīvo tiesnešu biedrība. Tā Bičkoviču kritizē par līdera spēju trūkumu un draugu būšanām tiesā, kā piemēru minot nu jau pensionētā Augstākās tiesas civillietu departamenta Zigmanta Genca gadījumu. Gencs augsto amatu zaudēja dēļ grāmatā Tiesāšanās kā ķēķis aprakstītajiem notikumiem, bet vēlāk ar Bičkoviča labvēlību tajā atgriezās.

Foto: LETA

Foto: LETA

Latvijas Administratīvo tiesnešu biedrības valdes priekšsēdētājs Jānis Neimanis:
Tā galvenā problēma ir tāda, ka, ja tu iecel vai veicini, lai tavi tuvi draugi nonāktu vadošos amatos, tad pēc tam ir ļoti problemātiski no viņiem paprasīt arī atbildību par rezultātiem. Un to mēs arī redzam, ka civillietu departamentā uz lietas izskatīšanu jāgaida 3-3,5 gadi.

Daudzi tiesneši arī nesaprot, kāpēc, īstenojot reformu krimināllietu izskatīšanā Augstākajā tiesā, darbs vairs neatradās trīs tiesnešiem. Kopš janvāra divi no viņiem uz darbu nenāk, bet algu saņem, jo amatā iecelti uz mūžu un paši to pamest nepiekrīt.

Publiski par to runāt piekrīt pensionētā Augstākās tiesas tiesnese Valde Eilande, kura atzīst – sarunās ar bijušajiem kolēģiem par to tiek kritizēts tieši Bičkovičs.

Foto: LETA

Foto: LETA

”Es neticu arī tam, kad šos mēnešus nebija nekāda iespēja atrast kaut kā aktīvāk reālāk noderīgāk, izmantot šo šobrīd divu tiesnešu darbu nu, lai atvieglotu situāciju, pie judikatūras, pie apkopošanas, lai viņi justos cik necik noderīgi, jo faktiski naudu ne par ko nevienam nevar būt patīkami,” atklāj bijusī Augstākās tiesas tiesnese Valda Eilande.

Bičkovičam pārmet arī norobežošanos no tiesu sistēmas problēmām.

Tikmēr Bičkoviča pārvēlēšanas atbalstītāji ne mazāk skarbi izsakās par viņa konkurentu Andri Guļānu. Guļānam tiek pārmests autoritārs vadības stils un raušanās pēc publicitātes.

Foto: LETA

Foto: LETA

”Ivars Bičkovičs vecuma ziņā ir jaunāks, enerģiskāks, atšķirībā no Andra Guļāna, kurš jau ir sasniedzis pensijas vecumu,” norāda Augstākās tiesas krimināllietu departamenta priekšsēdētājs Pēteris Dzalbe, ”Ivara Bičkoviča darbība ir vērsta uz to, lai ieguvumi būtu tiesas kolektīvam, savukārt Andra Guļāna darbība ir vērsta uz savas personības izcelšanu.”

Latvijas tiesnešu biedrība šajā situācijā izvēlējusies neitrālu pozīciju – abi būtu labi.

”Vislabāk personības īpašības varēs novērtēt tieši augstākās tiesas tiesneši, ņemot vērā ka abi šie kandidāti ir izvirzīti, acīmredzot pēc šīm personiskajām īpašībām, abi ir spējīgi vadīt Augstāko tiesu, ko arī principā abi ir pierādījuši,” Atklāj Latvijas tiesnešu biedrības valdes priekšsēdētājs Juris Siliņš.

Izšķirošais balsojums gaidāms Augstākās tiesas plēnumā nākampiektdien. Noprotams, ka vairākums varētu palikt uzticīgs Bičkovičam. Tomēr paredzams, ka tiesneši prasīs aizklāto balsojumu, tāpēc nevar izslēgt pārsteigumus.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl