Bibliotēkas neņem pretī vecās padomju laiku grāmatas; kur tās likt?

0 Komentāru
Bibliotēkas neņem pretī vecās padomju laiku grāmatas; kur tās likt?
Adam Tinworth / Flickr

Kur likt vecas, nevajadzīgas grāmatas? Pēdējos gados iedzīvotāji arvien biežāk interesējas, ko darīt ar novecojušu literatūru, kas kļuvusi neaktuāla. Daudzi mēģina vērsties Nacionālajā vai publiskajās bibliotēkās, taču padomju mantojumu tur tikpat kā nepieņem.

Piemēram, Ainas kundze, revidējot plauktus, nolēma atbrīvoties no prāvas kaudzītes padomju laikos izdotu grāmatu. Bibliotēkā tās nepieņēma, atlika nodot makulatūrā.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā skaidro, ka novecojušu grāmatu krājumu problēma aktuāla daudziem. Padomju laikos grāmatas tika izdotas vairāku desmitu tūkstošu lielās tirāžās. Tolaik plauktu piepildīšana ar grāmatām bija pašsaprotama. Tagad cilvēki no šīs literatūras grib atbrīvoties.

Aivija Everte, LNB Krājuma attīstības vadītāja:

Bibliotēkām diez vai interesēs šis piedāvājums, arī Nacionālā bibliotēka, pateicoties dāvinājumam, ir atjaunojusi šo savu krājuma daļu, un praktiski mums šī perioda grāmatas…, nav nepieciešami papildu eksemplāri.

Arī publiskajām bibliotēkām ir vērts piedāvāt tikai pēdējā desmitgadē izdotas grāmatas. Jaunos romānus, detektīvus, bērnu grāmatas un īpaši pasaules bestsellerus mazās bibliotēkas ņem labprāt.

Viena no iespējām, kur likt nevajadzīgas grāmatas, ir labdarības iestādes. Piemēram, Otrajā elpā pieņem visas grāmatas, kas ir labā stāvoklī un lietojamas atkārtoti.

Veikala vadītāja stāsta, ka cilvēki nodod grāmatas regulāri. Dažkārt kāds veselu mēnesi katru dienu atnes pa nelielam maisiņam, citreiz atved pat nelielu kravas autobusu. Aktuālākās grāmatas nonāk tirdzniecībā, vecākās apmeklētāji var paņemt bez maksas.

Aiga Zeltiņa, veikala Otrā elpa vadītāja:

Ir pērļu mednieki, kas nāk un iegādājas tieši vecos izdevumus, jo mums ir, sākot no 1800. gada pat grāmatas. Ir, piemēram, šuvējas, kas nāk pie mums pirkt vecās Burdas. Ir arī tādi, kas kolekcionē bērnu grāmatas no padomju laikiem. Tad arī nāk, skatās un pērk.

Nereti kāda grāmata, kas iegādāta labdarības veikalā, pēc pāris mēnešiem turpat atkārtoti atgriežas kā ziedojums un turpina savu dzīvi pat trešo un ceturto reizi.

Video!

0 Komentāru