Bezpajumtnieki slimnīcas jau ilgu laiku izmanto kā bezmaksas aprūpes centrus

0 Komentāru
Bezpajumtnieki slimnīcas jau ilgu laiku izmanto kā bezmaksas aprūpes centrus
FOTO: LETA

Rīgai nepieciešama slimnīca, kas nodarbotos ar bezpajumtnieku aprūpi. Pie šāda secinājuma šodien nonāca speciālisti galvaspilsētas labklājības departamentā, pārrunājot bezpajumtnieku problēmu Rīgā.

Rīgā ir vairāki tūkstoši bezpajumtnieku. Vairāki desmiti no tiem ik dienu nonāk mediķu rokās. Daudzi bezpajumtnieki slimnīcu neatliekamās palīdzības nodaļas jau ilgu laiku izmanto kā bezmaksas aprūpes centrus. Māsu palīgi tur viņus nomazgā, dezinficē un ietērpj svaigās drēbēs.

”Šeit ieved mūsu glaunos klientus, kuriem ir utis un blusas, kuri ir apkakājušies. Viņus šeit ieliek un tad mēs viņus mazgājam,” norāda mediķis.

Mediķi norāda, ka tikai desmitajai daļai atvesto bezpajumtnieku nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība. Pārējiem nonākšana slimnīcā drīzāk ir kā kārtējā higiēnas aprūpe.

Galvaspilsētas labklājības departamenta rīkotajā diskusijā Stradiņa slimnīcas pārstāvis norāda uz sarežģītākajiem gadījumiem. Tās ir reizes, kad atvestos bezpajumtniekus slimnīcā ārstēt nav pamata, bet atstāt neaprūpētus arī

”Mēs šo pacientu apskatām un sakām, ka nekas neatliekami ārstējams viņa stāvoklī nav noticis, bet tai pašā laikā teikt, ka viņš ir atveseļots un var atgriezties sabiedrībā, to arī mēs nevaram,” norāda PSKUS neatliekamās medicīnas centra vadītājs Roberts Spručs.

Pašlaik mediķiem nākas apkoptos bezpajumtniekus palst īsti neizārstētus. Taču tas nozīmē, ka pēc laika tas cilvēks jau ar slimības saasinājumu atkal atgriezīsies.

Lai pārtrauktu minēto apburto loku galvaspilsētas labklājības departamentam pašlaik neesot iespēju. Pirms ar cilvēku var sākt strādāt sociālie darbinieki viņam jābūt ar apmierinošu veselības stāvokli.

”Gluži gulošu, slimu vai psihiski slimu cilvēku arī mēs īsti neko izdarīt nevaram, tātad ir jābūt šim starpposmam,” norāda Rīgas domes labklājības departamenta vadītāja Irēna Konrāde.

Tāpēc esot nepieciešama slimnīca, kas būtu orientēta uz vienkāršāku medicīnisko aprūpi.

”Ja vajag kādu medicīnisko palīdzību, bet nevis terciāro, augsta līmeņa operāciju vai sarežģītas diagnostikas metodes, viņam būtu jānokļūst aprūpes slimnīcā. Nu, lūk, Rīgā aprūpes slimnīcas nav,” stāsta Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle.

Infektoloģijas centra galvenā ārste kā iespēju piedāvāja par Rīgas aprūpes slimnīcu pārveidot Linezera slimnīcu. Linezera telpas šī gada laikā būšot pilnībā atbrīvotas. Tur varētu bez lielu līdzekļu ieguldīšanas izvietot aptuveni 200 gultas vietas.

Ar minēto ierosinājumu, veidot aprūpes slimnīcu bezpajumtniekiem Galvaspilsētā, pašvaldības labklājības departaments vērsīsies pie veselības ministrijas.

0 Komentāru