Bezdarbnieki izmanto stipendijas, bet darbu nemeklē

0 Komentāru
Bezdarbnieki izmanto stipendijas, bet darbu nemeklē
Ilustratīvs foto: LETA

Bezdarbnieki iemanījušies iztikt no stipendijām, ko viņiem izsniedz Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) par mācībām kursos, bet liela daļa no viņiem meklēt darbu un strādāt tā arī negrasās, ziņo raidījums 900 sekundes.

Latgalē ir vislielākais bezdarbnieku īpatsvars valstī – tur bez darba ir gandrīz katrs piektais darbspējīgais. Šis skaits nemainās gadiem, un nav līdzējušas ne īpašās mācību programmas, ne valdības solītais Latgales attīstības plāns, ne kas cits.

Daudzi bezdarbnieki NVA piedāvātās mācības, kuru laikā tiek maksāta 99 eiro liela stipendija, izmanto tikai kā iespēju piepelnīties, atzīst NVA pārstāvji.

Jānis Vanags, NVA Daugavpils filiāles vadītājs:

Tie, kuri pārsvarā mācību programmu izvēlas, lai saņemtu stipendiju, izvēlētos kursus maina trīs, četras, piecas reizes. Vienai daļai – nevis lielākajai, bet aptuveni pusei – stipendija kalpo kā iztikas līdzeklis.

Piemēram, no visiem Daugavpils filiālē reģistrētajiem bezdarbniekiem, kuri izgājuši mācības, vien 30% atrod vietu darba tirgū.

Vienam bezdarbniekam mācības valstij var izmaksāt aptuveni no 400 līdz 1500 eiro. Tas atkarīgs no izvēlētās programmas un mācību ilguma.

Zinot šo statistiku, atbildīgās amatpersonas rosina būtiski mainīt sistēmu.

Iveta Maļina-Tabūne, Latgales plānošanas reģiona administrācijas vadītāja:

Mēs pagājušā periodā esam guvuši ne tik ļoti labu pieredzi – bezdarbnieki ir apmācīti vairākas reizes dažādās specialitātēs, bet līdz darba tirgum tā arī nav nonākuši. Mums vajadzētu domāt par to, kā mēs šīs mācības mērķējam tieši uz darba devēju. Respektīvi, ja ir darba devējs un viņam ir vajadzīgas kaut kāda veida mācības, tad mēs ļoti precīzi skatāmies kādas kvalifikācijas viņam ir nepieciešamas un domājam, kā īsā laikā viņam varam palīdzēt.

Tāpat nepieciešams pārskatīt piedāvāto mācību sarakstu. Piemēram, daugavpilietis Mihails ir bezdarbnieks jau vairāk nekā gadu – vīrietim ir augstākā juridiskā izglītība, šobrīd viņš mācās par noliktavas pārzini, lai gan vēlētos apgūt darba aizsardzības speciālista iemaņas, diemžēl šāda profesija NVA netiek piedāvāta.

Plašāk par šo tematu – LNT raidījuma 900 sekundes sagatavotajā sižetā!

0 Komentāru