Bez vainīgo atrašanas beigusies Rīgas brīvostas pārbaude tā sauktajā “velkoņu lietā”

0 Komentāru
Bez vainīgo atrašanas beigusies Rīgas brīvostas pārbaude tā sauktajā “velkoņu lietā”
LAURIS AIZUPIETIS, F64

Rīgas brīvostas pārbaude tā sauktajā “velkoņu lietā” beigusies bez vainīgo atrašanas.

TV3 Ziņas jau vēstīja, ka pagājušā gada rudenī Augstākā tiesa ostai lika izmaksāt igauņu uzņēmumam vairāk nekā miljona eiro lielu kompensāciju par sistemātiskiem konkurences pārkāpumiem velkoņu biznesā. Brīvostas pārvalde naudu negrasās piedzīt ne no bijušā pārvaldnieka Leonīda Loginova, ne no Andra Amerika vadītās valdes.

Pirms desmit gadiem Leonīda Loginova vadītā Rīgas brīvosta liedza Igaunijas kompānijai “PKL Flote” Daugavas ietekā sniegt velkoņu pakalpojumus. Tos monopolizēja pašas brīvostas meitas kompānija “Rīgas brīvostas flote”. Uzņēmumu vadīja Leonīds Loginovs, kurš no ļoti turīgas amatpersonas kļuva par pelnošāko valstī, bet velkoņus nokristīja meitas vārdā. Vairākus gadus Valsts kontrole aicināja nelikumīgo praksi pārtraukt, Konkurences padome izrakstīja ar sešiem cipariem rakstāmas soda naudas, taču ostas vadītāji visus brīdinājumus ignorēja, maksāja sodus, nelikumīgo praksi turpinot septiņus gadus.

“PKL Flote” advokāts Artūrs Spīgulis norāda: Tā lieta, manuprāt, ir kliedzoša ar to, ka arī pēc pirmā Konkurences padomes lēmuma, kuru Rīgas brīvosta pārsūdzēja tiesā un tiesu zaudēja, viņi turpināja pārkāpt konkurences likumu un pārkāpa to četras reizes pēc kārtas. Līdz ar to ir pilnīgi skaidrs, ka viņi apzinājās, uz ko viņi iet. Viņi apzinājās, ko dara, un viņi vienkārši turpināja pārkāpt likumu.”

Pērn Augstāka tiesa lika Rīgas brīvostai izmaksāt igauņiem 1,3 miljonus eiro lielu kompensāciju par konkurences kropļošanu. Nauda tika pārskaitīta no ostas budžeta, iesitot tajā lielu robu. Brīvostas  valde, kuru joprojām vada Ameriks, apņēmās atrast vainīgos, no kuriem piedzīt zaudējumus. Dienesta pārbaudi vadīja ostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš, taču vainīgie atrasti netika.

Rīgas brīvostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš norāda: “Nav viena amatpersona, kura ir lēmusi un šīs lēmuma rezultāta ir iestājušas konkrētas sekas.” Zeltiņš uzsvēra, ka šobrīd visi pārkāpumi ir novērsti un neesot vairs vērts cilāt senus notikumus. Tā gan neuzskata domes opozīcija.

Rīgas domes deputāts Vilnis Ķirsis (Vienotība) pauž: “Tas ir kārtējais skandāls Rīgas domes saimniecībā un teikt, ka kāds kaut ko varēja nezināt, ir pilnīgi absurdi. Galu galā pats Ameriks ir parakstījis mierizlīgumu ar Konkurences padomi, tātad, atzinis pārkāpumu.  Valsts pārstāvjiem noteikti valsts brīvostā vajadzētu vērsties pret šādu jautājuma paslaucīšanu zem paklāja. Cita alternatīva, ja viņi nevērsīsies, ir ģenerālprokurors. Viņam ir tiesības valsts vārdā vērsties par zaudējumu piedziņu pret amatpersonām, proti, Ameriku un Loginovu.”

Jāpiebilst, ka uzņēmumu “Rīgas Brīvostas flote”, kurš velkoņus iznomājis un tagad nodarbojas ar  kuģu apkalpes fraktēšanu, vada Loginova znots Toms Bērziņs. Zeltiņš apgalvo, ka tā ir tikai sakritība.

Tikmēr topošais satiksmes ministrs Tālis Linkaits sola, ka naudas izsaimniekošana Rīgas brīvosta tiks vērtēta. Jāpiebilst, ka 1,3 miljoni nav galīgais zaudējumu apmērs. Tiesas turpina skatīt trīs identiskas prasības par kompensāciju no Amerika vadītās brīvostas.
0 Komentāru