Bez tūlītēja risinājuma mediķu algu jautājumā slimnīcas jau no janvāra būšot spiestas vairākas dienas mēnesī slēgt durvis

4 komentāri

Mediķi nepaguruši turpina brīdināt jauno Saeimu par dramatisko situāciju veselības aprūpē.

Bez tūlītēja risinājuma mediķu algu jautājumā slimnīcas jau no janvāra būšot spiestas vairākas dienas mēnesī slēgt durvis. Savukārt neatliekamās palīdzības mediķi nevarēšot vairs strādāt 24 stundu režīmā.

Slimnīcu vadītāji, tiekoties ar jaunās Saeimas deputātiem, zīmēja dramatisku ainu – ja jau nākamgad veselības aprūpē strādājošajiem netiks turpināta algu celšana par vidēji 20%. Virsstundu samazinājums apvienojumā ar arvien pieaugošo ārstu un māsu trūkumu nozīmēs, ka mediķi nespēs aprūpēt pacientus pašreizējā apjomā. Slimnīcām vai nu nāksies no divām līdz pat 10 dienām mēnesī slēgt durvis, nesniedzot arī neatliekamo palīdzību, vai arī būs jāīsina darba laiki.

Jevgēņijs Kalējs
Latvijas slimnīcu biedrības priekšsēdētājs

Vai nu mums ir jāsamazina šis te neatliekamās palīdzības stundu sniegšanas skaits, vai arī mēs samazinām darba dienu skaitu, mums ir tikai un vienīgi divas iespējas. Ne viena no tām iespējām, protams, nerisina reālo pacientu situāciju, jo visos gadījumos cietējs ir pacients, jo viņš nesaņems adekvātu medicīnisko palīdzību.

Lai no draudošās krīzes kaut cik izvairītos, vairāk nekā 1200 veselības aprūpes darbinieki varētu piekrist pieļaujamā virsstundu skaita palielināšanai, pretī prasot garantijas.

Valdis Keris
Mediķu arodbiedrības vadītājs

Mūsu arodbiedrība lūdz neatliekami sniegt nozares darbiniekiem politiskās un finanšu garantijas par to, ka solītais darba samaksa pieaugums, sākot ar nākamā gada 1. janvāri, turpmākos trīs gadus, kā ar virsstundu apmaksa, atbilstoši darba likumam un Satversmes tiesas spriedumam, tiks nodrošināta.

Savukārt Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis norādīja: “Tas, ko mēs šobrīd mēģinām darīt ar virsstundu palielināšanu, ar papildus naudas piešķiršanu virsstundām, ir faktiski tikai un vienīgi ugunsgrēka dzēšana, pie tam, tēlaini izsakoties, nevis dzēšana ugunsgrēka perēklī, bet pa ugunsgrēka perimetru.”

Šī gada atalgojuma palielinājums mediķiem esot nesis nelielus augļus, taču ārsti joprojām turpina pamest Latviju – lielākoties zemo algu dēļ.

Dainis Širovs
Ogres rajona slimnīcas valdes priekšsēdētājs

Šogad bija ļoti skaudri noskatīties uz to, ka pieci ārsti, kuri pie mums praksē gāja, cerējām uz rezidentūru, ka papildinās mūsu ārstu rindas, bet divi aizbrauca uz Zviedriju, viens uz Somiju, viens uz Īriju un vēl viens uz Vāciju. Faktiski zaudējām labus cilvēkus.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule norāda: “Jāmeklē divu nedēļu laikā nauda – tas, cik tālu pašlaik ir veselības aprūpes sistēma, ir nepiedodami negatīvs vērtējums visiem iepriekšējiem politiķiem.”

Slimnīcu vadītājos deputāti ieklausījās, un visi bija vienisprātis – nauda algu celšanai jāatrod.

Jānis Reirs
Saeimas deputāts (“Jaunā Vienotība”)

Nu, nav jau cilvēki ārprātīgi vai stulbi. Iedomājieties, nu ne jau 40 cilvēki negrib palīdzēt mediķiem un 60 grib, nav tā. Visi grib palīdzēt! Bet, lai tas būtu likumīgi, ir jāatrod avoti.

Mediķi gan uz vārda vien neticot, bet gaida parlamenta rīkošanos.

“Mēs gaidām 13. decembri, kad ir Saeimas pirmais lasījums, un 20. decembri, kad ir Saeimas otrais lasījums. Jo vēlāk tas risinājums nāks, jo grūtāk to būs realizēt ar pirmo janvāri,” piebilda Kalējs.

Nākamnedēļ steidzamības kārtībā Saeima skatīs grozījumus Ārstniecības likumā, kas paredz pieļaujamo virsstundu palielināšanu, kā arī Veselības aprūpes finansēšanas likuma pārejas noteikumus, rodot līdzekļus mediķu algu celšanai par 20% turpmākos trīs gadus.