Bez iedzīvotāju piekrišanas Gaujas dabas parku nededzinās

Pievienot komentāru
Bez iedzīvotāju piekrišanas Gaujas dabas parku nededzinās
Foto: LETA

Dabas aizsardzības pārvaldei nāksies krietni papūlēties, lai panāktu vietējo piekrišanu kontrolētās dedzināšanas pasākumam Gaujas dabas parkā, jo iedzīvotāju attieksme arī pēc speciālistu konsultācijām ir nemainīga – mežs nav jādedzina. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija lēmusi, ka dedzināšana nenotiks, ja iedzīvotāji tai iebildīs.

Vakar tika uzsākta Gaujas nacionālā dabas parka apkārtnes iedzīvotāju informēšana par šogad iecerēto kontrolēto dedzināšanu. Dabas aizsardzības pārvalde cenšas labot iepriekš pieļauto kļūdu un skaidrot iedzīvotājiem, ko nozīmē kontrolētā dedzināšana.

Gaujas nacionālais dabas parks ir iecienīta ogošanas un sēņošanas vieta. Vietējie baiļojas, ka kontrolētās dedzināšanas dēļ ogas un sēnes būs mazāk, kā arī bažījas, ka dūmi traucēs apkārtnē esošajām mājām un ka dedzināšana mežam tikai kaitēs.

Kontrolētā dedzināšana ir daļa no Dabas aizsardzības pārvaldes īstenotā dabas aizsardzības projekta. Iecerēts kontrolēti dedzināt 2 ha meža un šis plāns ļoti satrauc vietējos. Projekta īstenotāji atzīst, ka pieļāvuši kļūdu saskarsmē ar vietējiem, tāpēc steidz kļūdu labot, pieaicinot dažādus speciālistus, kas skaidro dedzināšanas ietekmi uz dabu.

Viņi norāda, ka meža dedzināšana uzlabo tā stāvokli. Tā kā Gaujas nacionālais parks ir dabas lieguma zona, sugu daudzveidība jāglābj tieši šeit.

Dedzis mežs ir derīgs arī dažādiem kukaiņiem – speciālisti stāsta, ka uz dzīva koka dzīvo aptuveni 50 kukaiņu sugas, bet uz atmirušas koksnes – 250, skaidro speciālisti.