Bez elektrības dzīvojošai ģimenei beidzot ievelk ”gaismu”, taču tagad izvākties pieprasa mājās īpašnieks

3 komentāri
Bez elektrības dzīvojošai ģimenei beidzot ievelk ”gaismu”, taču tagad izvākties pieprasa mājās īpašnieks
Foto: www.david baxendale.com/Flickr

Latgalē Krauķu mājās, kur māte un dēls jau 10 gadus dzīvo bez elektrības, pēc medijos radītās ažiotāžas pašvaldība ātri vien sākusi meklēt risinājumus. Elektrības ievilkšanu, pateicoties arī sabiedrības ziedojumiem, šobrīd veic Sadales tīkls. Taču tagad parādījusies jauna liksta – mājas īpašnieks pēkšņi paziņojis, ka ģimenei ir jāizvācas no mitekļa.

Krāslavas novada pašvaldības atvērtajā kontā Janīnas Prosolovas ģimenei nedēļas laikā saziedoti vairāk kā seši simti eiro. Ja ar kopējo ziedojumu summu nepietiks, lai segtu elektrības ierīkošanas izmaksas, atlikušos līdzekļus grasās piešķirt pašvaldība. Prosolovu ģimenes plāni, ko gribētu iesākt pēc elektrības ierīkošanas ir pieticīgi, – galvenais, lai dēls varētu izpildīt mājasdarbus skolai, kā arī, lai būtu iespējams ilgstoši uzglabāt pārtiku ledusskapī.

Tomēr Janīnas ģimenes dzīves apstākļiem pievērstā sabiedrības uzmanība saasinājusi arī attiecības ar mājas mirušā īpašnieka radiniekiem, kuri savulaik ļāvuši sievietei ar vīru mājā pārlaist ziemu, taču ziema pārvērtusies desmit gados.

Jānis Orups, mājas īpašnieka radinieks:

Viņi dzīvoja pagrabā, kas bija zem viņu mājas – pati māja nodega, un viņi divatā palika pagrabā. Tad es satiku viņus, tas bija rudenī, tuvojās ziema. Manā mājā, kura piederēja manam nu jau mirušajam radiniekam, vienas vasaras laikā vandaļi visu izdemolēja – izsita logus, durvis, vadus iznesa, nekā nepalika. Es tad pārim, kuram nodegusi māja, tad teicu – ja jums tāda nelaime, nāciet tajā mājiņā pa ziemu, aizlīmējiet logus, jūs taču esat cilvēki, kā jūs tajā pagrabā dzīvosiet… Tā arī viss palika.

Janīna Prosolova, dzīvo Krauķu mājās:

Viņš mani pats ielaida, šajā mājā es uztaisīju remontu, visu izdarīju, tikai elektrību neievilku. Visus šos gadus viņam nevajadzēja šo māju…

Vēršoties Kalniešu pagasta pārvaldē noskaidrojās, ka pagājušajā nedēļā notikusi sapulce, kurā mēģināts rast kompromisu, taču tas nav izdevies. Situāciju sarežģī tas, ka blakus mājai atrodas savulaik Jāņa stādītais augļu dārzs. Viņš atzīst, ka pa ziemu ģimeni ārā neizliks, taču maija beigās viņiem jāmeklē cita mājvieta.

Jānis Orups, mājas īpašnieka radinieks:

Tā nu viņa tur dzīvo, es viņu neaiztiku. Es iepriekšējos gados tur ierīkoju dārziņu, pats braucu pirkt augļu kokus, tie bija piecdesmitie, sešdesmitie gadi, kad es tos tur sastādīju. Vienu gadu tur bija ļoti daudz ābolu. Es gāju pēc tiem, paņēmu groziņu. Tad viņa [sieviete, kas tagad dzīvo mājā – red.] pagrāba dakšas un metās man virsū, sakot, ka tas nav mans dārzs, tas ir viņu dārzs. Kad man pagājušajā nedēļā paziņoja, ka šī te ”saimniece” māju ”okupējusi” un grib tur ievilkt elektrību, tad es arī sāku meklēt risinājumu.

Tā kā vienošanās, kas apmierinātu abas puses, joprojām nav panākta, pagasts turpinās meklēt risinājumu. Janīnai jau iepriekš ticis piedāvāts dzīvoklis Kalniešos, taču šo piedāvājumu viņa nav izmantojusi.

Skaties video!

3 komentāri