Bērziņš: Krievijas un Baltkrievijas mācību “Zapad” reālos mērķus un apmērus būs iespējams zināt to noslēgumā

Pievienot komentāru

Septembrī gaidāmo Baltkrievijas un Krievijas militāro mācību “Zapad” reālos mērķus un apmērus būs iespējams zināt tad, kad mācības būs noslēgušās, LNT raidījumam “900 sekundes” norādīja Latvijas vēstnieks NATO Indulis Bērziņš.

Bērziņš akcentē, ka Baltkrievijas vēlme mācību “Zapad” laikā redzēt Baltijas valstu novērotājus ir apsveicama. Vienlaikus Latvijas NATO vēstnieks skaidro, ka šobrīd Krievijas piedāvātais mācību scenārijs ir šķietami nereālistisks.

Indulis Bērziņš
Latvijas vēstnieks NATO

Tas scenārijs, kas mums tiek piedāvāts, tas izskatās ļoti jauki, bet drusciņ nereālistiski, – kaut kādu teroristu grupu iebrukumi Baltkrievijas teritorijā, lai pēc tam šo mācību rezultātā aizsargātos no šiem te teroristiem. Es nevaru iedomāties, ka šeit kaut kur Zviedrijā, Baltijas valstīs būtu tādas teroristu grupas, kas varētu iebrukt Krievijā.

Saistībā ar gaidāmajām mācībām NATO uzmanību vēršot tas, ka mācības notiek pēc notikumiem Ukrainā un Gruzijā, proti, Bērziņš skaidro, ka drošības klimats kopumā ir pasliktinājies. Otrs aspekts, kam pievērsies NATO, ir tas, ka reālo mācību dalībnieku skaitu un mērķi būs iespējams zināt vien pēc mācībām.

Indulis Bērziņš
Latvijas vēstnieks NATO

Droši vien atbildēt uz šo jautājumu varēs tad, kad šīs mācības septembra beigās būs beigušās. Īstenībā ir tāds teiciens, ka optimisti mācās angļu valodu, pesimisti ķīniešu, bet reālisti mācās, kā lietot automātiskos ieročus. Es domāju, ka visās pasaules valstīs cilvēki, kas ir saistīti ar aizsardzību, viņi mācās un trenējas kā aizsargāt savas valstis. Par nožēlu, ne tikai kā aizsargāt savas valstis, un ir arī valstis, kuras mācās un trenējas, kā uzbrukt citām valstīm. To, kāds ir šo mācību reālais mērķis, mēs varēsim pateikt tikai tad, kad mācības būs beigušās.

Kopumā situācija saistībā ar drošības līmeni neesot strauji mainījusies, – skaidro Bērziņš, vienlaikus akcentējot, ka attiecības starp NATO un Krieviju ir sarežģītas. Šajā gadījumā katra puse mēģinot demonstrēt, ka viņi garantēs to, ko viņi ir uzņēmušies nodrošināt.

Indulis Bērziņš
Latvijas vēstnieks NATO

Šajā gadījumā Krievija uzskata, ka viņi šādā veidā nostiprina savu aizsardzību. Un NATO, tai skaitā izvietojot papildu aizsardzību, demonstrē savu gribu, vēlmi un pārliecību, ka viņi aizsargās visu NATO valstu teritorijas, ieskaitot Baltijas valstis.

Tāpat Bērziņš norāda, ka NATO dara visu iespējamo, lai Baltijas valstis Krievijas pierobežā justos droši.

Lasi vēl