Bērnu vārdos popularitāti atgūst vecmāmiņu un vectētiņu vārdi – Alise, Elza, Jēkabs, Dominiks, Miķelis

11 komentāri
Bērnu vārdos popularitāti atgūst vecmāmiņu un vectētiņu vārdi – Alise, Elza, Jēkabs, Dominiks, Miķelis
Pixabay

Apliecinot cieņu un mīlestību pret savu dzimtu un saknēm, bērnus mēdz nosaukt viņu vecvecāku vārdos. Tāpēc tagad ir daudzi bērnu vārdi, kas bijuši populāri 20. un 30. gados, tad zaudējuši savu popularitāti, bet tagad atkal kļuvuši ļoti populāri.

Piemēram, atkal pēc divām vai trim paaudzēm populāri tagad ir kļuvuši tādi bērnu vārdi kā Roberts, Kārlis, Ernests, Rihards un Jēkabs, – šādu informāciju apkopojusi Centrālā statistikas pārvalde.

Mazāku popularitāti guvuši, pazuduši no topa, līdz tomēr atguvuši savu vietu mūsdienu topā ir tādi vectēvu vārdi kā Bruno un Rūdolfs.

Bez jau minētajiem vārdiem Vidzemē popularitāti atguvuši agrāk šajā reģionā populāri vārdi – Reinis un Eduards. Savukārt Kurzemē vecvectēvu vārdā nosauktie jaundzimušie Miķeļi ļāvuši šim vārdam atgriezties 100 populārāko vīriešu personvārdu topā.

Latgalē popularitāti atguvuši gan jau iepriekš minētie vārdi, piemēram, Roberts, gan senie slāviskas izcelsmes vārdi (Iļja, Dmitrijs un Kirils), kā arī kādreiz Latgalē samērā populārais Dominiks.

Meiteņu vārdu modi ļoti ietekmē vecvecmāmiņu un vecmāmiņu vārdi. No šobrīd 10 populārākajiem jaundzimušo meiteņu vārdiem seši ir vārdi, kas zaudējuši popularitāti un atgriezušies topā ap 2000. gadu: Sofija, Emīlija, Marta, Alise, Katrīna un Elza.

Visi šie vārdi ir bijuši ļoti populāri vai salīdzinoši bieži izplatīti no 1918. līdz 1940. gadam, ap 1945. gadu izkrituši no topa, lai atgrieztos ap 1990. gadu, un kļuvuši ļoti populāri ap 2000.–2005. gadu.

Vecvecmāmiņu paaudzei (1920. gads) vispopulārākie no šiem vārdiem bija Elza (5. vieta), Marta (8. vieta) un Emīlija (13. vieta).

11 komentāri