Bērnu tiesību aizsardzības jomā ir daudz “balto plankumu”, pēc Dobeles traģēdijas secina VBTAI

1 komentārs

Atbildīgo speciālistu nekompetence maksā bērnu dzīvības. Nekavējoties jārīkojas, lai turpmāk nepieļautu kliedzošus bērnu tiesību pārkāpumus. Tā uzskata Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija un Latvijas Pašvaldību savienība, kuru darbinieki šodien pārrunāja arī nesenās valstī skaļi apspriestās traģēdijas.

Ja atbildīgie speciālisti būtu rīkojušies godprātīgi un darījuši to, kas likumā ir noteikts, Dobeles traģēdija nebūtu notikusi, un arīdzan nebūtu notikusi nelaime Rēzeknē, kur vakar ugunsgrēkā bojā gāja 12 gadus vecs bērns, kas dzīvoja viens, kamēr tēvs ārstējās slimnīcā. Ar šo skarbo piemēru palīdzību secināts, ka bērnu tiesību aizsardzības jomā ir daudz balto plankumu.

“Šīs kļūdas maksā dzīvības, un es tiešām vēlos pateikt, ka nevēlos vairs dzirdēt, ka mums valstī bērniem ir par daudz tiesību, kamēr mēs nevaram nodrošināt bērna tiesību uz dzīvību un veselību,” norāda VBTAI priekšniece Ilona Kronberga.

Secināts, ka daudzas nelaimes saistībā ar bērniem nereti rodas vai arī netiek pietiekami kompetenti risinātas, jo atbildīgajiem speciālistiem pietrūkst zināšanu. Tāpēc viņu izglītošana – īpaši pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu – būšot viens no šā gada svarīgākajiem uzdevumiem.

“Cilvēciskais faktors, mēs varam uzrakstīt jebkādus noteikumus un likumus, aiz katra stāv konkrēts cilvēks. Jautājums, vai ir bijusi pietiekama izglītība, pieredze, kā rīkoties. Pirms no kāda mēs prasām atbildību, mums pašiem ir jāpaskatās, vai mēs esam investējuši šajos cilvēkos,” teic LPS priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā norāda, ka ideju pašlaik ir ļoti daudz – gan par normatīvās bāzes uzlabošanu, gan pavisam konkrētas sadarbības pilnveidošanu starpinstitūciju līmenī, kur pašvaldību iesaiste ir ārkārtīgi svarīga. Tāpat ir nepieciešama kopēja informācijas platforma, jo secināts, ka nenotiek dažāda rakstura informācijas apmaiņa gan starp bāriņtiesām, gan pašvaldību sociālajiem dienestiem, arīdzan izglītības iestādēm.Un te ir jautājums, vai radīt ko jaunu, vai pilnvērtīgi izmantot jau esošās sistēmas. Taču skaidrs ir viens, lai tā nebūtu saistīta ar pasta starpniecību vai vēstulēm, kuras kāds raksta un uz kurām kāds atbild, kas prasa laiku un finanšu resursus. Bet, lai būtu ar viena klikšķa palīdzību iespēja ieiet sistēmā, iegūt informāciju un nekavējoties to lietot darbā. Un arīdzan te kā piemērs tiek minēts Dobeles gadījums.

“Ja mums ir tiesas nolēmums par pagaidu aizsardzību no vardarbības, kāds bija šajā gadījumā, šādam nolēmumam noteiktām institūcijām bija momentāni jābūt pieejamam – bāriņtiesas, sociālais dienests, bērnudārzam, ka tēvs nedrīkstēja atrasties pirmsskolas izglītības iestādē vispār. Tā vietā, lai kāds izteiktu komplimentus par viņa klātbūtni,” saka VBTAI priekšniece.

Tāpēc sistēma ir jāpilnveido un vilcināties nedrīkst, secinājušas abas institūcijas. Mājas darbi darāmi nekavējoties, lai turpmāk vairs nepieļautu kliedzošus bērnu tiesību pārkāpumus.

TOP komentāri

  • Alises sirdsbalss no Brīnumzemes
    0 0 0

    Alises sirdsbalss no Brīnumzemes

    cik var malt vienu un to pašu, teikšu tā par Dobeles traģēdiju tā- zinot ka vīrietim bija liegums atrasties bērnu tuvumā, bet ko tad viņš tur darīja? Visi vaino policiju, sociālo dienestu, bet mīļie ļaudis vai viņi vīrieti ielaida, taču ne policija ne sociālais dienest nestāvēja pie sievietes durvīm uz vakts un tak nelaida, viņa pati ielaida, jo tā gribēja. Runājot par narkotikām kā visi var zināt ka lieto tās ja to nedara atklāti, narkotikas tika lietotas vientulībā, bet nav jau teikts pēc policijas teiktā ka ir lietotas narkotikas liktenīgajā dienā, lai to lemj ekspertīze ne mēs parastie ļaudis, ja tās būtu narkotikas ko tad tikai vīrieti vaino vai tā ir māte kurai ir mājas mazi bērni, zīdainis un vēl maza dvēselīte zem sirds normāli lietotu bērnu dēļ šīs narkotikas, ja viņa lietoja man ir kauns par tādu māti,runājot par bērniem kāpēc viņi needa to kas ledusskapi, vai tad nevar vecakais bērns sev un brāļiem un māsam ēst sataisīt kaautvai desu maizites vai sviestmaizites.....
    zinu ka mani daudzi nosodis bet man ir apnicis ka visi vaino tikai valsts iestades bet neredz tas gimenes

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl