Bērnu slimnīcā gada laikā 50 000 pacientu neatnāk uz pieteiktu vizīti pie ārsta

64 komentāri
Bērnu slimnīcā gada laikā 50 000 pacientu neatnāk uz pieteiktu vizīti pie ārsta
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Pagaidām nācies atteikties no ieceres sodīt bezatbildīgos vecākus, kuri piesaka savus bērnus pie ārsta Bērnu slimnīcā, bet uz vizīti neierodas.

Situācija ir graujoša – gada laikā uz iepriekš pieteiktu vizīti nav ieradušies 50 000 pacientu, taču šobrīd ieviest sankcijas traucē atbilstošu normatīvu trūkums. Mediķi gan ar situāciju nevēlas samierināties.

Astrīdas mazdēlam Mārim veselības stāvokļa dēļ regulāri jāapmeklē vairāki ārsti, taču tikt pie tiem Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS ) nav tik vienkārši.

“Kad zvanījām, tad pateica, ka uz jauno gadu vispār pagaidām nepieraksta, tikai gaidīšanas rindā, bet nezin – kad un kas, kaut gan mums regulāri jāuzrādās. Tāpat arī pie neirologa. Var pierakstīties un visādi gadās, bērns saslimst… Bet var piezvanīt uz atteikt. Mums ir bijuši gadījumi, kad piezvana un piedāvā,” stāsta Māra vecmāmiņa Astrīda.

Ja tādu neapzinātu vecāku būtu mazāk, ātrāk tiktu pie nepieciešamā daktera, Astrīda spriež. Piemēram, pēdējo 12 mēnešu laikā uz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu nav ieradušies 50 000 mazo pacientu. 50 000 jeb 16% no visām vizītēm paliek tukšas. Tā piemēram, pulmonoloģei Renātei Snipei otrdien nav atnākuši divi no pieciem pacientiem. Vizīte arī netika atteikta.

“Ja pie manis neatnāk, tas ir mans un māsiņas resurss, bet ja neatnāk uz operāciju, kur ir narkoze, tas ir milzīgs resurss! Tur ir operācijas māsa, ķirurgs, anesteziologs. Tāpēc resursu veltam, lai izprastu šo cilvēku iemeslus. Tur arī aizmirsām, saslimām, mašīna saplīsa, bet daļa gadījumu ir vieglprātīga šī attieksme -pārdomājām,” atklāj Snipe.

Tāpēc gada sākumā slimnīcā apsvēra domu, ja pacients divas reizes neatnāk uz pieteikto konsultāciju bez brīdinājuma, trešajā reizē par to būs jāmaksā, pat ja ir nosūtījums no ģimenes ārsta. Taču pagaidām no šīs idejas nācās atteikties.

BKUS pārstāve Austra Straume skaidro: “Šobrīd no ārpuses mums nav regulējums, kas ļautu mums piemērot sankcijas par neierašanos uz vizīti. Mēs to paši nedrīkstam darīt. Nepieciešami grozījumi Ministru Kabineta noteikumos, kas regulē mūsu darbību, tad mēs varam to darīt.”

LNT aptaujātie vecāki atbalsta ideju par maksas vizīti aizmāršīgiem pacientiem.

“Ja tas ir trešo reizi, tad varbūt tas liktu aizdomāties. Pašam līdz šim tā nav gadījies, bet nu tas būtu dzinulis, lai piezvanītu, lai cits tiktu tajā vietā,” saka tēvs Jānis.

Savukārt māmiņa Anita bilst: “Noteikti vajadzētu piemērot kaut kādu sodu. Es neatbalstītu, ka diezgan daudz būtu jāmaksā, bet 10 eiro varbūt jā.”

Tikmēr Bērnu slimnīcā plinti krūmos mest negrasās un mēģinās šo jautājumu sakārtot, lai cilvēku bezatbildības dēļ neciestu citi pacienti.

64 komentāri