Bērnu pārkaršana un apdegumi: kā izvairīties un vai ”tautas metode” – skābais krējums – palīdz vai kaitē? Piedāvā Benu Aptieka

0 Komentāru
Bērnu pārkaršana un apdegumi: kā izvairīties un vai ”tautas metode” – skābais krējums – palīdz vai kaitē?
Avots: Depositphotos.com/yanlev

Atšķirībā no pieaugušajiem bērni, īpaši pavisam jauni bērni, neapzinās temperatūras un dehidrēšanās kontroli. Tāpēc vecākiem jāpievērš tam īpaša uzmanība un jo īpaši gada karstākajā periodā – vasarā. To ”BENU aptiekas” organizētajā seminārā norāda gan ārsti, gan farmaceits. Tāpat šie speciālisti pilnībā apgāž mītu par skābā krējuma lietošanu pie apdegumiem. Pretēji pieņemtajam uzskatam, ka tas palīdz, ārsti norāda – skābā krējuma lietošana var pat padziļināt apdegumu.

Bērnu pārkaršana un dehidrēšanās

”Jāatceras, ka – jo jaunāks, mazāks bērns, jo viņš ātrāk pārkarst. It īpaši kur ir riska faktori, ir zīdaiņi, kuri atstāti automašīnā. Tie gadījumi ir vienkārši dramatiski,” saka Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas anesteziologs – reanimatologs Jurijs Bormotovs. ”Zīdainīši ļoti ātri pārkarst. Viņiem nevajag pat 15-20 minūtes, lai atrastos karstā mašīnā, kura ir ciet. Jāatceras arī bērniem, kuri var iekāpt automašīnā un aiztaisīt durvis ciet spēlējoties. Un tad, ja mašīnā neviena cita nav un ir ģimene ar maziem bērniem, tad arī automašīnā ir jāaizslēdz, lai bērni paši netiek iekšā,” tā viņš.

”Runājot par sauli, jāpiesauc atkal vecāku atbildība, Jo mazāks, jaunāks bērniņš, jo vairāk jāierobežo atrašanās laiks saulē. Visi krēmi un aizsarglīdzekļi no saules ir obligāti, obligāti līdzi jāņem minerālūdens, kurā ir arī sāļi,” saka reanimatologs, paskaidrojot, ka tieši minerālūdens nepieciešams tamdēļ, ka saules ietekmē zūd arī elektrolīti, sāļi, kas nepieciešami organisma darbībai. Ārsts norāda, ka minētie sāļi sastopami vairumā parasto minerālūdens sastāvā.

Jurijs uzsver, ka bērnam ūdens krājumi organismā nav tik daudz, cik pieaugušajiem, viņi atūdeņojas un dehidrējas ātrāk. Būdami mazi, bērni arī neapzinās temperatūras kontroli, viņi nemaz neapjauš, ka viņiem ūdens ir nepieciešams, kā to spēj noteikt pieaugušie. Bērniem šādas kontroles vienkārši nav, norāda ārsts.

Izpildi testu par bērnu drošību!

 

Vai tautas līdzekļi tiešām palīdz? Vai, tieši otrādi, tie kaitē?

Nereti dzirdēts, ka pie apdegumiem palīdz skābais krējums, taču tā nav taisnība. Kā norāda ”BENU aptiekas” farmaceite Ilze Priedniece, tad to noteikti nevajadzētu darīt, jo, pirmkārt, izmantojot šādu metodi, var tikt ievazātas infekcijas, arī vide, kāda tiek radīta, izmantojot, piemēram, krējumu, nav atbilstoša tai, kādai tai būtu jābūt, lai apdegums tiktu ārstēts.

Priedniece akcentē, ka mūsdienās ir pieejami ļoti dažādi līdzekļi, ar kuriem apstrādāt apdegumus. Tie pieejami gan vieglu putu veidā, gan krēma vai gēla veidā, kas palīdz uzturēt optimālo mitruma līmeni un veicina brūces sadzīšanu.

Farmaceite arī norāda, ka ļoti svarīgi ir apdeguma brūci atvēsināt. Tam piekrīt arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu ķirurgs, traumatologs – ortopēds Ģirts Salmiņš, kurš norāda, ka vislabākais līdzeklis ir tekošs ūdens.

”Mūsu kombustiologi, tie ir ārsti, kas šauri nodarbojas ar bērnu apdegumiem – termiskiem apdegumiem, saka, ka vienīgais, kas var samazināt un paātrināt atveseļošanos, tas ir momentāns vēss ūdens un ilgstoši. Protams, ja bērnam ir nelaime notikusi, mums liksies ārprāts, cik ilgi turam [zem vēsa, tekoša ūdens – red.]? Bet tur patiešām vajadzētu 5 līdz 10 minūtes,” Tā Salmiņš.

”Vispirms dzesināt un tad zvanīt pēc palīdzības, nevis bērns applaucējies un tad pajautā, ko tad darījāt? Vai lējāt ūdeni virsū? Kā? Nē, es zvanīju ātrajiem. Lielāku labumu vecāki izdarīs, ja vispirms viņi turēs zem ūdens bērna vietu, kas skarta, nevis uzreiz grābs telefonu. Tas ir reāli, ko iesaka mūsu speciālisti. Ja runājam par visu taukaino, ko mēs smērējam virsū uz termisku apdegumu, tur taču ir eļļa! Un, ja mēs uz karsta uzliekam eļļu, tad tā var uzvārīties un turpina, es tā pārāk stipri varbūt saku, bet tas apdegums var rasties vēl dziļāks no tā, ka mēs kaut ko taukainu uzsmērējam virsū,” saka Salmiņš, norādot, ka šādā gadījumā ir lielāks iespējas iegūt rētu, kas ir redzama.

Arī reanimatologs Jurijs Bormotovs piekrīt tekoša ūdens dziedējošajām spējām. ”Nekas cits pagaidām nav izdomāts, kā tikai tekošs ūdens. Visideālākais ir tekošs krāna ūdens, un 5, 10, 20 minūtes, kamēr mazinās sāpes, lai pirmā pakāpe nepārvērstos par dziļāku pakāpi,” tā viņš.

Runājot par it kā tautas līdzekļiem, jau pieminēto skābo krējumu, Jurijs norāda, ka tas ir domāšanas veids, kas ir jāmaina. Ja kādam tas ir palīdzējis, tad tas nenozīmē, ka citam tas palīdzēs. Runājot tieši par krējumu, ja šķietami tas kādam ir palīdzējis, tad ļoti iespējams, ka tas bijis ļoti auksts un tajā brīdī tiek noņemtas sāpes apdegumam, kas nav bijis tik dziļš, tāpēc arī tas šķietami palīdzēja, saka reanimatologs, vēlreiz uzsverot, ka universālais līdzeklis, kas tiešām palīdz, bija un ir tekošs ūdens, un tad, ja tas nepieciešams, jāsauc palīdzība.

0 Komentāru