Bērnu namu bērniem trūkst praktisku iemaņu – kā gatavot ēst, kā sakopt māju

4 komentāri
Bērnu namu bērniem trūkst praktisku iemaņu – kā gatavot ēst, kā sakopt māju
Foto: Vladimir Pustovit /Flickr

”Bērni paši katru dienu sev negatavo ne brokastis, ne pusdienas, tātad jābūt paredzētām specializētām nodarbībām. Savas mantas viņi kārto guļamistabā, viņi nemazgā grīdas, neslauka putekļus, jo ir apkopēji, kas to dara. Viņi nedara tādas mums pašsaprotamas lietas, kuras mēs darām ar saviem ģimenes bērniem katru dienu mājās,” par prasmēm, kuru pietrūkst bērnu namā augušiem bērniem, stāsta Rēzeknes bērnu nama direktore Kristīne Ustinova.

K. Ustinova piekrīt, ka šobrīd bērnu nami neveic tiem dotos uzdevumus, bet tieši pretēji, apgrūtina bērnu socializācijas procesu vai pat traucē to.

Kristīne Juranča, Rēzeknes bērnu nama sociālā rehabilitētāja:

Visvairāk bērniem sagādā problēmas tas, ka viņiem nav motivācijas, viņi jāmotivē. Tāpat kā viņi nevēlās iet uz skolu, viņi negrib piedalīties nodarbībās – ne katram tas patīk un ne katrs arī vēlas sadarboties. Teorētiski bērni ir ļoti gudri, viņi zina visu, bet praktiski daudz ko neprot izmantot. Es domāju, ka, aizejot no bērnu nama, viņi spētu parūpēties par sevi. Grūtāk būtu tieši ar rēķinu apmaksāšanu, jo nav pietiekamu resursu, lai bērniem to visu iemācītu.

Pēdējo piecu gadu laikā Rēzeknes bērnu namu ir atstājuši 19 audzēkņi. No tiem astoņi izvēlējušies dzīvot turpat Rēzeknē, dažs aizbraucis uzsākt jaunu dzīvi galvaspilsētā. Četri bijušie bērnu nama audzēkņi devušies laimes meklējumos uz ārzemēm, bet pārējie kā dzīves vietu izvēlējušies laukus. Ir arī tādi, kuru jaunās mājas ir cietums.

Viens no pozitīviem piemēriem ir bijusī Rēzeknes bērnu nama audzēkne Viktorija. Viņai bija 11 gadi, kad nomira mamma. Nelaime sagrāva arī tēvu, un jau 15 gados meitene nonāca bērnu namā. Taču jau pusaudzes gados Viktorija zināja, kādu viņa vēlas redzēt savu dzīvi.

”Kad man palika 18 gadu, tad, pirmkārt, es sakārtoju dzīvokli, kas man bija palicis no tēva, tiku vaļā no parādiem, sevi savedu kārtībā, jo toreiz jau biju stāvoklī un domāju par savu bērnu,” stāsta Viktorija.

Taču viņa atzīst, ka ne visi viņas vienaudži bijuši tikpat prātīgi.

Bijusī Rēzeknes bērnu nama audzēkne Viktorija:

Ar vienaudžiem bija citādāk, jo daudzi, kam palika 18 gadu, dabūja dzīvokļus un sociālo naudu, ko tad uzreiz iztērēja. Pēc tam viņi nezināja, ko darīt, jo naudas nebija un arī darba nebija. Meitenes uzreiz skrēja un pirka drēbes, visu ko gribēja, puiši telefonus pirka, gribēja arī tos 18 gadus nosvinēt.

Plašāk par šo tematu – video!

4 komentāri