Komentāri
Bērnu mīkstajās grīdas puzlēs atklāj veselībai bīstamas ķīmiskas vielas
FOTO: Flickr

Grīdas mīkstās puzles ir daudzās mājās, kurās ir bērni, bet tikai retais zina, ka tās satur veselībai bīstamu ķīmisku vielu – formamīdu. Vides speciālisti kopā ar patērētāju tiesību aizsardzības centru izpētījuši Latvijā tirgotās puzles un secinājuši – kaitīgo vielu klātbūtne nepārsniedz Eiropas Savienībā (ES) pieļautās normas, tomēr tās ir pārāk pielaidīgas.

Piemēram, Francijā, kur normas ir daudz stingrākas, četras no Latvijā pieejamajām puzlēm Francijā pārdot nevarētu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Baltijas vides forums sadarbībā ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru pirmo reizi Latvijā pārbaudīja mīkstās grīdas puzles, pludmales čības un fitnesa paklājus, meklējot reproduktīvajai sistēmai kaitīgo vielu – formamīdu. Nevienā no pārbaudītajām precēm kaitīgās ķimikālijas koncentrācija nepārsniedza Eiropas Savienības limitus.

Tomēr Baltijas vides foruma eksperti akcentē, – sliktā ziņa ir tā, ka vislielākā formamīda koncentrācija atrasta tieši mīkstajās bērnu grīdas puzlēs. Ar dzīvniekiem veiktie pētījumi pierādot, ka šī ķīmiskā viela negatīvi ietekmē auglību un asinsrites sistēmu.

Formamīds ir gaistoša viela – tāpēc cilvēki to visbiežāk uzņem ieelpojot. Gadās arī, ka bērns kādu gabaliņu no piesārņotās preces norij.

Baltijas vides foruma aktīvisti aicina pārskatīt Eiropas Savienības limitus, samazinot to līdz Francijā pieļaujamiem. Pēc Francijas normām, četras no Latvijā testētajām mīkstajām puzlēm nedrīkstētu nonākt pārdošanā.

Tikmēr Patērētāju tiesību aizsardzības centrā norāda, ka patlaban nav pamata izņemt šīs preces no tirdzniecības. Neesot arī neviena pētījuma, kas apliecinātu, ka formamīds Eiropas Savienībā atļautajās robežās var nodarīt kaitējumu cilvēka veselībai.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl