Bērnu liekā svara problēmas Latvijā: arvien biežāk sastopami ekstrēmi aptaukošanās piemēri

42 komentāri

Speciālisti brīdina, – liekais svars tik agrīnā vecumā draud ar nopietnām veselības problēmām nākotnē. Turklāt ārstus bieži pārsteidz vecāku vienaldzība attiecībā uz to, ko ēd viņu bērni.

Korpulenti bērni Latvijā arvien biežāk sasniedz jau ekstrēmus piemērus, – ar bažām stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā.

“Ekstrēmi piemēri virs normas. Katru dienu, vismaz pieci bērni,” saka endokrinoloģe Jurgita Gailīte. Viņas praksē – sešgadīgs bērns sver 90 kilogramus, deviņus gadus vecam bērnam 110 kilogrami, bet 16 gadus vecam jaunietim 195 kilogrami. Tā jau ir jau morbīda aptaukošanās un miega laikā vajadzīga pat mākslīgā elpināšana.

“Var agrīni draudēt otrā tipa cukura diabēts. Viennozīmīgi ir ortopēdiskas problēmas, muguras, ceļu locītavu, pēdu problēmas,” norāda Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas endokrinoloģe.

Taču šīs svara izraisītās mocības bērniem ir mazākais ļaunums. Ar neveselīgu pārtiku vecāki savus bērnus lēnam dzen kapā.

“Šiem cilvēkiem agrīni draud kardiovaskulāri riski, piemēram, miokarda infarkts, insults, arī otrā tipa cukura diabēts agrīnā vecumā,” teic Gailīte.

Liekā svara un aptaukošanās problēma skolēniem Latvijā jau ir tik izplatīta, ka rindā uz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas svara korekcijas programmu bērniem ir jāgaida trīs, četri mēneši. Tajā bērniem un vecākiem māca, kā pagatavot veselīgu ēdienu, kā atteikties no saldinātiem dzērieniem, saldinātiem piena produktiem, uzkodām un našķiem, kā skaitīt kalorijas un iemācīties saprast produktu sastāvu.

“Sagādā prieku veiksmes stāsti – mīnus 10 kilogrami, mīnus 20 kilogrami vai vienkārši svars apstājas. Bērns sajūtas pārliecināts par sevi,” pauž uztura speciāliste Olga Ļubina.

Slimību profilakses un kontroles centrā uzskata, – liekā ķermeņa masas un aptaukošanās problēma bērniem vecumā no septiņiem līdz deviņiem gadiem nav strauji pieaugusi, jo skolās mazinājusies pieeja neveselīgiem našķiem.

“Skolās tagad ir mazāk kafejnīcu un veikalu, skolās ir tikai pārdošanai un izplatīšanai atļauto produktu saraksts, kuros ietilpst tikai veselīgi pārtikas produkti,” skaidro Slimību profilakses un kontroles centra vecākā sabiedrības veselības analītiķe Iveta Pudule.

Rietumeiropā korpulentie bērni ir raksturīgi ģimenēm ar zemiem ienākumiem, jo uzbarojošie ēdieni ir lētāki nekā veselīgie. Taču Latvijā šāda problēma esot ģimenēs ar labiem ienākumiem, jo spēj bērnus vairāk lutināt ar kalorijām bagātiem ēdieniem. No otras puses – ja vecākiem neizdodas ģimenē kardināli mainīt ēšanas paradumus, tad bērni ar lieko svaru esot jāmotivē fiziskām aktivitātēm.

42 komentāri