Bērnu dzīvošana uz nabadzības riska robežas ir kauns Latvijai, uzskata Mežs

47 komentāri
Bērnu dzīvošana uz nabadzības riska robežas ir kauns Latvijai, uzskata Mežs
Foto: F64

Nule kā publiskotie Eiropas Statistikas biroja dati atklāj satraucošu ainu. Katrs trešais bērns Latvijā ir pakļauts nabadzības un sociālās atstumtības riskam. No vienas puses, šis rādītājs atspoguļo faktu, ka esam salīdzinoši nabadzīga valsts. Taču eksperti pārmetumus raida arī sociālās politikas veidotāju virzienā… Lai gan ģimeņu labklājību (politiķi izceļ kā prioritāti, vērā ņemami uzlabojumi joprojām nav sasniegti.

No Eiropas savienības dalībvalstīm pats lielākais nabadzības riskam pakļauto bērnu skaits ir Rumānijā. (51%). Tad seko Bulgārija (45,2%), Ungārija 41,4 %, krīzes nomāktās valstis – Grieķija (36,7), Spānija (35,8), bet sešinieku noslēdz Latvija. Mūsu valstī nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļauti 35,3 procenti bērnu. (tabula) Kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā situācija ir labvēlīgāka.

Demogrāfs Ilmārs Mežs ir skarbs – tas ir kauns Latvijas valdībai, kura nevēlas situāciju labot. Arī nākamā gada valsts budžeta projekts labākus laikus nesolot. Viņa vērtējumā visnabadzīgākās grupas ir vientuļie vecāki un ģimenes ar vairākiem bērniem.

Foto:

Ekonomisti norāda, šīs problēmas risināšanai ir vajadzīga kompleksa pieeja. Politiķiem jārūpējas par bērnudārza pieejamību visiem bērniem, par brīvpusdienām skolās, par brīvbiļetēm vai lielām atlaidēm sabiedriskajā transportā visā valsts teritorijā. Arī pabalstiem par katru nākamo bērnu jābūt vēl lielākiem. Turklāt ģimeņu ar bērniem labklājību nedrīkst atraut no kopējās ekonomiskās situācijas valstī. Ja vecāki nevar atrast darbu vai par strādāšanu maz maksā, situācijā būs smaga.

Tomēr kopš 2011. gada Latvijas rādītājs Eurostat bērnu nabadzības riska pētījumos ir uzlabojies par desmit procentpunktiem, kas ļāvis apsteigt vairākas valstis. Saeimas demogrāfijas lietu apakškomisijas vadītājs Imants Parādnieks uzsver, ka nākamā gada budžeta projektā iekļauti vairāki priekšlikumi ģimeņu ar bērniem labklājības uzlabošanai.

Vismazāk nabadzības riskam ir pakļauti bērni Ziemeļvalstīs – Dānijā, Somijā, Zviedrijā. Turpretim tādas labklājības zemes kā Lielbritānijas dati nav daudz labāki kā Latvijā. Tur nabadzības ēnā spiesti dzīvot 31,3 procenti bērnu.

Video:

47 komentāri