Komentāri

Medijos regulāri tiek ziņots par gadījumiem, kad ārvalstu sociālie dienesti saskata bērnu tiesību pārkāpumus no Latvijas emigrējušajās ģimenēs. Pērn Latvijas institūcijām ģimenes tiesību un bērnu aizsardzības jomā kopumā bijis jārisina 123 starptautiskas lietas. Lielākā daļa no tām – 80 ar Lielbritāniju. Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ ģimenes nonāk sociālo dienestu redzeslokā, ir to noteikumu neievērošana, kas ir spēkā konkrētajā mītnes valstī.

Daži piemēri – Lielbritānijā bez pieaugušo uzraudzības bērnu var atstāt tikai no 12 gadiem. Tas iekļauj arī viņa aizvešanu un izņemšanu no skolas. Ja kāds bērnu uzrauga, radinieks, auklīte vai pat vecāki – viņi nedrīkst būt reibuma stāvoklī. Tāpat aizliegta bērnu fiziska sodīšana.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Lai izvairītos no problēmām, Tieslietu ministrija kopā ar Lielbritānijas vēstniecību Latvijā aicina ģimenes, kas pārceļas uz dzīvi Apvienotajā Karalistē, rūpīgi iepazīties ar bērnu aprūpes jautājumiem.

Lietu skaits, kad bijusi nepieciešamība pēc Tieslietu ministrijas iesaistīšanās, ik gadu ir pieaugoša, pērn sasniedzot 123. Tie ir gadījumi, kas parādās oficiālajā statistikā. Daudzi, kur vecāki vien brīdināti, paliek ārpus tās.

Lielā daļā gadījumu ārvalstu sociālajiem dienestiem ir bijušas pamatotas tiesības iejaukties, jo cenšoties pelnīt, vecākiem nav bijis pietiekami daudz laika ko veltīt bērnam.

Skudra: Tie gadījumi, kas ir bijuši mums – pamešana novārtā, dzīvības un veselības apdraudējums, kas saistīts ar alkoholu un vardarbību ģimenē. Bet tā atšķirīgā lieta, kas ir ar Latviju un UK, ir tā, ka tur bērnu nevar atstāt vienu līdz 12 gadiem, pie mums tikai 7, protams – tā ir nezināšana, ar vārdiem – es taču arī viens gāju uz skolu. Bet tā ir cita valsts, cita kultūra, tradīcija un paražas

Domstarpības ar sociālo dienestu pārstāvjiem var radīt situācijas, kurām Latvijā uzmanību nepievērstu, piemēram, vai bērnam ir kur palikt pēc skolas. Līdz 12 gadu vecumam viņš ir jāaizved un jāsagaida no tās. Britu vēstniece Latvijā noliedza, ka viesstrādnieki kaut kādā veidā tiktu vētīti stingrāk par pārējiem.

30 gadījumos pērn lieta tomēr esot nonākusi līdz bērnu izņemšanai no ģimenēm. Sākumā tiekot izskatīta iespēja meklēt aizbildņus citu ģimenes locekļu vidū. Ja tas neizdodas vai neatbilst prasībām, tiek risināts jautājums par adopciju uz citu ģimeni.

Lai izvairītos no ārkārtējiem gadījumiem, vēstniecība un ministrija viesstrādnieku ģimenēm rosina rūpīgi iepazīties ar vadlīnijām. Vienlaikus tiek plānotas arī papildu palīdzība.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl