Bērni un kabatas nauda: kad sākt dot naudu skolā?

0 Komentāru
Bērni un kabatas nauda: kad sākt dot naudu skolā?
Foto: Pixabay.com

Daudzi vecāki aizdomājas par to, kā gan iemācīt bērnam skolniekam rīkoties ar naudu pareizi un vai skolā, it īpaši ja ir brīvpusdienas, tā vispār ir nepieciešama. Kabatas nauda sākumskolā – vai nav par agru un vai pareizi ”maksāt” par labu atzīmi?

Ilze ir trīs bērnu māmiņa. Pagaidām tikai vecākais, četrklasnieks Adriāns, iet skolā. Kad dēls gāja 1. klasē, kabatas nauda viņam netika dota, nākamajos divos mācību gados tā tika piešķirta ik pa laikam, bet šogad Ilze ar vīru ir nolēmuši dot konkrēto summu vienai mācību nedēļai. Visticamāk tie būs pieci eiro, pieļauj māmiņa.

“Lai viņš domā, ko viņš ar to dara. Vai viņš nopērk čipsus, kolu vai viņš to naudiņu krāj un pērk kaut kādu mantu, tā būs viņa izvēle. Vienīgais daudzi vecāki saka, lai par to naudu nopērk sev pusdienas, bet man šķiet, ka tā kabatas nauda ir tam, ko viņš pats grib, nevis ēšanai. Ēšanai tas ir atsevišķi, par ko mēs parūpējamies,” saka trīs bērnu māmiņa.

Bērnam jābūt kabatas naudai, uzskata arī skolotāji. Tādā veidā skolēni mācās plānot savu budžetu. Kaut gan katrai ģimenei pašai būtu jāizvērtē, cik daudz dot, taču ar vienu eiro dienā sākumskolā pietiktu. Savādāk var būt ar vecākiem bērniem.

“Vidusskolā bērniem ir sava nauda. Viņi visi vasarā strādā, pamatskolā arī varam ne ļoti daudz dot: ar 1 eiro dienā arī pietiktu. Es domāju, ka šodien bērnam ir nepieciešama kabatas nauda. Kāpēc? Tāpēc ka pēc stundām skolā notiek interešu izglītības nodarbības,” norāda Rīgas Klasiskās ģimnāzijas skolotāja Iveta Bogiņiča.

Kabatas nauda ir būtisks rīks bērnu audzināšanas procesā, savu viedokli pauž bērnu psiholoģe Daina Žurilo. Bērniem ir jāiemācās rīkoties ar naudu un jāspēj pašam sevi kontrolēt. Noteikti jābūt konkrētai summai nedēļā.

“Tas nevar mainīties atkarībā no vecāku noskaņojuma vai bērnu panākumiem. Tas nevar būt sasaistīts ar bērnu personību. Viņš ir labs tāds, kāds viņš ir. Ja bērna vajadzības pamatā ir apmierinātas, skola vēl ir brīvpusdienas, viņam lielā mērā nav vajadzīgas lielas summas,” pauž Rīgas 64.Rīgas skolas psiholoģe Daina Žurilo.

Par labām atzīmēm psihologi neiesaka maksāt naudu atvasei. Labāk paslavēt vārdiski un samīļot, ka viņam izdevās, piemēram, labi uzrakstīt kontroldarbu vai iemācīt sarežģītu dzejoli. Naudai nevajadzētu sasaistīties ar bērna personību.

0 Komentāru