Bērni un jaunieši joprojām neapzinās riskus dzelzceļa tuvumā

Pievienot komentāru
Bērni un jaunieši joprojām neapzinās riskus dzelzceļa tuvumā
Foto: LETA

Tikai 34% Latvijas dzelzceļa nupat veiktās aptaujas dalībnieku, kuri ikdienā klausās mūziku austiņās, tuvojoties dzelzceļa sliedēm, izņem tās; 15% – pagriež mūziku klusāk, savukārt absolūtais vairākums – 71% – tikai apstājas, lai pārliecinātos, vai netuvojas vilciens, taču turpina ierasto ceļu ar skaļu mūziku fonā.

”Šis ir satraucošs fakts, jo jaunieši ir pārliecināti, ka pilnībā ievēro drošības noteikumus, taču tā nav! Nepietiek tikai ar paskatīšanos pa labi un pa kreisi, pirms šķērso sliedes. Dzelzceļš ir paaugstinātas bīstamības zona, un, atrodoties tā tuvumā vai to šķērsojot, ir jābūt maksimāli uzmanīgam un nedrīkst klausīties mūziku austiņās, jo tā novērš uzmanību un apgrūtina dzirdamību. Piemēram, šķērsojot vairākus sliežu ceļus, ir situācijas, kad aiz tikko garām pabraukuša vilciena pretējā virzienā brauc vēl viens, un, ja cilvēks klausās mūziku austiņās, viņš to var nesadzirdēt un var notikt liela nelaime,” komentē LDz galvenais tehniskais inspektors Dainis Zvaners.

Pašlaik gandrīz katrs trešais jaunietis vecumā no 15 līdz 25 gadiem, ikdienā pārvietojoties, klausās mūziku austiņās. Šāda rīcība būtiski apgrūtina spēju adekvāti uztvert apkārt notiekošo un novērtēt iespējamos riskus. Turklāt tas neattiecas tikai uz dzelzceļu, arī ceļu satiksmē, īpaši tur, kur ir intensīva automašīnu plūsma, mūzikas klausīšanās austiņās būtiski palielina nopietnu negadījumu risku.

Lai izglītotu un pievērstu sabiedrības, īpaši bērnu un jauniešu, uzmanību dzelzceļa drošības jautājumiem, LDz šonedēļ uzsāk sociālo kampaņu ”Paliec vesels. Viens vesels”. Tās laikā ikviens interesents tīmekļa vietnē www.dzirdiredzidzivo.lv ar īpaši izveidota virtuālā simulatora palīdzību varēs pats pārliecināties par to, cik grūti ir apturēt 6000 tonnu smagu kravas vilcienu.