Bērni rotaļu laukumos gūst smagas traumas; tiks ieviestas jaunas drošības prasības

31 komentārs

Bērnu laukumiņos visā Latvijā arvien pārāk daudz mazuļu gūst traumas, un nereti tās ir pat ļoti smagas. Valdībā beidzot apstiprinātas jaunas drošības prasības. Cerams, šādi beidzot tiks izskausts padomju laiku mantojums, kas saglabājies daudzos pagalmos – piemēram, metāla karuseļi, betona apmales smilšu kastēm un drausmīgākais objekts no visiem – dzelzs šūpoles.

PTAC pirms trim gadiem jau veica spēļu laukumu uzraudzību visā Latvijā, pārbaudot 43 laukumiņus un visos no tiem konstatējot kādas neatbilstības, lielākoties tās bija saistītas ar nepareizu pārklājumu jeb segumu vai salauztiem un bojātiem elementiem.

Tomēr vislielākās problēmas aizvien turpina sagādāt padomju laiku mantojums – metāla šūpoles un dzelzs karuseļi, uz kuriem bērni gūst smagus ievainojumus.

“Lai cik gadus pēc kārtas mēs ejam pārbaudēs, mēs redzam, ka joprojām ļoti daudz kur ir cietās piekares šūpoles, kuras ir ļoti augsta riska produkts, kas var radīt ļoti nopietnas veselības problēmas, ir bijuši pat nāves gadījumi, kad šīs šūpoles trāpa pa galvu,” norāda PTAC vadītāja Baiba Vītoliņa.

Tieši no šādām relikvijām māju pagalmos Ekonomikas ministrija ar jaunajām prasībām iecerējusi atbrīvoties uz visiem laikiem.

“Šis drošības aspekts ir ļoti būtisks, un mēs redzam, ka tas varētu mazināt traumatismu tieši rotaļu laukumos. Es nevaru apgalvot, ka ar šiem noteikumiem mēs to absolūti izslēgsim, bet vismaz nolūks ir krietni mazināt traumatismu,” saka ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV).

Jaunās drošības prasības attieksies gan uz spēļu laukuma inventāra ražotājiem un uzstādītājiem, gan arī uz spēļu laukumiņu apsaimniekotājiem. Normas, kas norādīs, kādam jābūt drošam laukumiņu segumam vai atrakciju izvietojumam, būs saistošas arī jau esošajos spēļu laukumos.

Ja iepriekš uzraugošās institūcijas varēja tikai kaut ko rekomendēt, tad tagad Patērētāju tiesību aizsardzības centrs varēs rotaļu laukumu īpašniekiem – pašvaldībām vai privātajiem – uzlikt pienākumu novērst neatbilstības. Tāpat laukumu apsaimniekotājiem būs jāveic regulāras to apkopes.

“Tos ir nepieciešams visu laiku uzturēt, viņi jau nepaliek visu laiku tādā pašā stāvoklī, kā tad, kad tika uzstādīti, tā kā uzstādītājiem – citreiz tās ir pašvaldības, citreiz daudzdzīvokļu māju īpašnieki – tas ir jāatceras un jāsaprot, ka tas kaut ko maksās – arī uzturēt. Ja ir salauzts, tad arī remontēt šos spēļu laukumus, lai neradītu bērniem riskus,” saka PTAC vadītāja.

Vienā no centra lielākajiem spēļu laukumiem TV3 sastaptie zēni stāsta, ka traumas gūst ne vien bojātās atrakcijās, bet arī pašu neuzmanības dēļ.

Jaunajiem noteikumiem paredzēts 18 mēnešu pārejas periods, tā laikā visiem uzstādīto spēļu laukumu īpašniekiem ir jāveic laukumiņu riska novērtējums, un tas oficiāli jāreģistrē.

31 komentārs