Bērni no Latvijas bieži vien ārvalstīs paliek bez vecākiem

7 komentāri

Latvijas bērniem nepieciešamas latviešu audžuģimenes! Lai bērni ciestu iespējami mazāk, vēstniecība Lielbritānijā aicina atsaukties Latvijas izcelsmes ģimenes. 

Latvijas Vēstniecības Apvienotajā Karalistē pārstāve norāda, ka aicinājums atsaukties Lielbritānijā esošajām latviešu audžuģimenēm pirmo reizi tika izteikts jau 2015. gadā. Tas tiek darīts, jo bērnam no Latvijas ir jāsaglabā latviskā identitāte.

Katarina Plātere

Katarina Plātere
Latvijas Vēstniecības Apvienotajā Karalistē pagaidu pilnvarotā lietvede

Lai šie bērni nezaudētu savu saikni ar latvisko vidi un lai viņi varētu turpināt komunicēt latviešu valodā. Protams, radās doma – kāpēc, lai šie bērni netiktu nodoti latviešu audžuģimenēs.

Lielbritānijas Sociālo dienestu redzeslokā ik gadu nonāk vairāki desmiti ģimeņu no Latvijas. Taču Lielbritānijas iestāžu augsto prasību dēļ aizvadīto divu gadu laikā par audžu ģimenēm Apvienotajā Karalistē ir kļuvušas tikai divas ģimenes no Latvijas. Skaitļi liecina, ka sociālo dienestu redzeslokā ārvalstīs nonāk arvien vairāk ģimeņu no Latvijas. Kopš 2010. gada lietu skaits bija 50, tagad tas ir pieaudzis nu jau vairāk nekā divas reizes, sasniedzot jau 115 gadījumus aizvadītajā gadā. Līderos ir Apvienotā Karaliste, tad seko Īrija, Norvēģija un Vācija.

Ne visos gadījumos ģimenēm bērni tiek atņemti, par to precīzus datus mūsu valsts atbildīgās iestādes neapkopo. Taču, kad draud bērna izņemšana, iesaistās arī Tieslietu ministrija, kura var ārvalstīs esošo Latvijas valstspiederīgo bērnu atgriezt Latvijā un izmitināt pie dzimtenē esošas audžuģimenes vai kāda radinieka.

Anastasija Jumakova
TM starptautiskās sadarbības departamenta juriste

Vidēji gadā tas ir no 20 līdz 30 gadījumi tieši, tad, kad mēs meklējam ārpusģimenes aprūpi Latvijā un piedāvājam alternatīvu.

Savukārt tas, ka ir arvien vairāk ziņu par ģimenēm no Latvijas, kuras nonāk ārvalstu sociālā dienesta redzeslokā, ne vienmēr nozīmē, ka tādu gadījumu skaits tiešām pieaug, uzskata Tieslietu ministrijā.

Ārvalstnieki līdz šim ne vienmēr zinājuši, kur ziņot par šādiem gadījumiem, bet tagad viņi arvien biežāk sazinās ar Latvijas iestādēm, un mēs vairāk uzzinām par problēmām, kas piemeklējušas ģimenes no Latvijas. Taču skaidrs, ka joprojām nav zināms par visiem gadījumiem.

Latvijas Vēstniecība Lielbritānijā pieteikumus no audžuģimenēm gaida līdz augusta beigām.

TOP komentāri

 • ...
  +9 +8 -1

  ...

  Tā ir, biežākās Latviešu kļūdas- Lielbritānijā bērnam obligāti jāapmeklē bērnu dārzs, nav kā Latvijā, ka tikai sagatavošanas grupiņa ir obligāta. Un vēl, ja nemaldos viņiem bērnus drīkst atstāt vienus tikai no 12 gadu vecuma!
  Vēl, ja piemēram Latvijā bērns, pārsit galvu, tas skaitās, negadījums, Lielbritābijā tā ir vecāku nolaidība, ka nēsi pieskatījis savu bērnu, un ja tiek piesaiatīta bāreņtiesa uzreiz ir jāatzīst sava vaina, jāsola bērns pieskatīt rūpīgāk utt, nevis jāstrīdās, ka tā var gadīties visiem! Viņi, nepiever acis uz nolaidību un nepieskatīšīnu kā tas ir pie mums!
  Tā kā, ja vēlies doties uz ārzemēm, lai piepelnītos, sākumā, jāizstudē arī turienes likumi, ne tikai savas tiesības!!!
 • Jānis Leimanis
  +5 +4 -1

  Jānis Leimanis

  Žurnālist ,raksti pareizi- ,,Bērni no Latvijas bieži tiek atņemti vecākiem''
 • ...
  +5 +3 -2

  ...

  Aizmirsu piebilst par siksnu un pēršanu, tur tas ir kategoriski aizliegts. It kā, jau Latvijā arī, bet nu mums daudziem vēl tā ir norma!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl