Bērni māca bērnus – vai tā vispār ir laba ideja? Uzzini par kādu interesantu projektu

0 Komentāru
Bērni māca bērnus – vai tā vispār ir laba ideja? Uzzini par kādu interesantu projektu
gosheshe / Flickr

Projekta Reach for change ietvaros tapis interesants projekts – tā vietā, lai klausītos pieaugušo gudrībās, bērni tajā paši māca bērnus. Projekts jau guvis pozitīvu novērtējumu, un arī jaunieši tajā aktīvi iesaistās.

Projekts pieteikts konkursam Labās gribas uzņēmējs, un tā idejas autors ir Aleksandrs.

Kā tapa ideja?

Par konkursu “Labās gribas uzņēmējs” Aleksandrs uzzināja no saviem draugiem, kuri pēc tā pasludināšanas piezvanīja viņam, lai pastāstītu par šo iespēju – viņi zināja, ka Aleksandrs darbojas ar jauniešiem. Tajā brīdī Aleksandram vēl nebija precīzi noformulēta ideja, jo tajā laikā organizācija jau darbojās, jaunieši kopā pavadīja laiku, mācījās, kopīgi attīstīja savus hobijus – bet nebija viena konkrēta novirziena. Pusotra mēneša laikā ideja tika atrasta un aprakstīta. Projekta koncepcija veidojās ap to, ka “Bērni māca bērnus”: jaunieši, kuri no bērnības velta laiku kādam sporta veidam, vaļaspriekam vai vienkārši labi prot kādu mācību priekšmetu, spēj to paskaidrot un iemācīt citiem. Šī projekta koncepcija tika apstiprināta un Aleksandrs ar Young Folks LV nonāca Reach for Change sociālās uzņēmējdarbības inkubatorā.

Young Folks LV Reach for Change sociālās uzņēmējdarbības inkubatorā

Runājot par guvumiem no mācību programmas inkubatorā, Aleksandrs piemin, ka pirmais, ko ir iemācījies, ir plānot organizācijas darbību. Atskaites, kas ir jāpilda inkubatora dalībniekiem, palīdzēja Aleksandram izveidot organizācijas statistiku: cik bērnu apmeklēja mācības, cik pasākumu tika organizēti, cik bērnu un jauniešu pašlaik piedalās Young Folks LV. Šie dati sekmē organizācijas attīstību, jo tie palīdz sekot organizācijas panākumiem un analizēt tos. Aleksandrs atzīst, ka inkubatora apmācības gaitā viņš ieraudzīja, cik svarīgi ir precīzi noteikt organizācijas un tās komandas vājās puses, lai pēc tam tās uzlabotu. Piemēram, viņš saka, tā mēs analizējam, kādu prasmju komandai trūkst, un izdomājam, kā mēs tās varam apgūt.

Lielais mērķis – lai organizācijai būtu sava māja

Pirms dalības konkursā Labās gribas uzņēmējs organizācija jau darbojās ar bērniem un jauniešiem, bet tai nebija plānu nākotnei. Tagad mēs jau domājam par to, ko vēlētos sasniegt pēc 10, 20 un pat 30 gadiem. Organizācijai ir liels mērķis – uzbūvēt māju Rīgā, lai bērni un jaunieši varētu tur pavadīt laiku, kopīgi mācīties, organizēt pasākumus un pieņemt ārvalstu viesus, lai ar tiem kopīgi rīkotu un īstenotu projektus.

Runājot par jau realizētiem sapņiem, jāpiemin jauniešu organizācijas Young Folks LV filiāle Liepājā, kur jaunieši pašlaik aktīvi darbojas, tikpat kā viņu kolēģi galvaspilsētā. Aleksandrs cer, ka nākotnē organizācija sadarbosies ar vairākām pilsētām ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē.

Lai gūtu labāku priekšstatu par jauniešu organizāciju, mēs pievēršamies tās dalībniekiem. Intervijā abi jaunieši, Andrejs un Anželika, dalījās iespaidos un savās domās par dzīvi, kāda tā ir, viņiem piedaloties organizācijā.

Andrejs, 16 gadu:

”Manuprāt, Young Folks ir vieta, kur vienmēr ir draudzīga un viegla atmosfēra, vieta, kur var satikt jaunus draugus un lieliski pavadīt laiku ar viņiem. Young Folks iedrošina pētīt un izzināt šo pasauli, atklāt sevī jaunas puses, lai realizētu sevi un lietderīgi pavadītu savu laiku, sniedzot labumu ne tikai sev, bet arī pārējiem.”

Andrejs atnāca Young Folks LV sapņa dēļ – viņu aizrauj ceļošana. Atnākot uz organizāciju un iepazīstoties ar tās dalībniekiem, viņš bija patīkami pārsteigts, kad uzzināja, cik dažādas vietas tās dalībnieki ir jau apceļojuši. Pusaudži bija jau vairāk nekā astoņās valstīs; pēdējais brauciens notika aprīļa beigās-maija sākumā – uz Dāniju. Vissvarīgākais šajos ceļojumos ir tas, ka tie palīdz jauniešiem kļūt pašpārliecinātākiem un drošākiem, tie palīdz izjust, kā var ceļot ar draugiem un iepazīt pasauli apkārt.

Young Folks LV ir vieta, kur var atrast draugus

Andrejs atzīst, ka ir sastapis daudz cilvēku, kuri vēlāk ir kļuvuši par viņa īstajiem draugiem. Tajā laikā, kad viņš piedalījās organizācijas dzīvē, viņš ir atklājis sevī jaunas rakstura īpašības un kļuvis daudz atvērtāks. Andrejs saka: ”Tagad man ir daudz vieglāk komunicēt ar vienaudžiem, bet agrāk man tas šķita diezgan grūti, jo es biju aizvērts no sabiedrības. Man arī gribētos piebilst, ka Young Folks vienmēr dāvina man labu garastāvokli. Apmeklējot ”tikšanās ar interesantiem cilvēkiem”, es uzzināju daudz jauna, jo tajās uzaicinātie viesi stāsta par notikumiem no dzīves un dod padomus.”

Anželika, 16 gadu:

Anželika ir pārliecināta, ka, atnākot uz Young Folks LV, cilvēkam nav nekā neiespējama – tur īsteno sapņus. Viņa piebilst, ka organizācijā tu vari būt tāds, kāds esi patiesībā, un tevi neviens par to nenosodīs, tevi pieņems tādu, kāds tu esi. Īsumā, Young Folks – tā ir vieta, kur jaunieši kopā dara to, kas viņiem patīk un realizē sevi daudzās jomās: gan sportā, gan zīmēšanā, gan arī mūzikā.

Anželika uzzināja par organizāciju no viņas labākās draudzenes Ļenas, kura jau ilgu laiku bija Young Folks LV dalībniece un pastāstīja Anželikai daudz interesantā no organizācijas dzīves. Anželiku tas aizrāva, un viņa nolēma pati atnākt un pievienoties, jo vēlējās izmēģināt kaut ko jaunu un iepazīties ar interesantiem cilvēkiem. Viņa atzīst, ka, pirms iepazīšanās ar organizāciju un tās jauniešu līderi Aleksandru, īsti nezināja, ka pasaulē ir tik daudz dažādu iespēju! Anželikai ir daudz sapņu, un, atnākot uz Young Folks LV, viņa saredzēja iespējas un to, kā tās realizēt: ”Young Folks LV sniedzis man vērtīgu pieredzi: esmu apmeklējusi tikšanās ar interesantiem cilvēkiem, kuri bija atnākuši ciemos organizācijā, kā arī es biju dažādos semināros, kur es ieguvu jaunas prasmes un zināšanas. No Young Folks LV es iemācījos, kā plānot un vērtēt laiku! Es sapratu, ja es kaut ko vēlos, tad tas jāīsteno pašai, jo neviens manā vietā to neizdarīs. Pateicoties jauniešu organizācijai, es piedalījos starptautiskajā projektā. Tagad es iepazinu sevi daudz labāk un tajā laikā esmu atklājusi sevī jaunas puses. Pašlaik es jau zinu, ko es vēlos darīt nākotnē, un esmu pārliecināta, ka to saprast man palīdzēja Young Folks LV un tās dalībnieki!”

Jau no 1.maija Reach for Change kopā ar TV3, 3+ un MTG TV Latvia pieņem pieteikumus dalībai jau trešajam Labās Gribas Uzņēmējs konkursam. Pieteikties ir iespējams līdz 31. augustam aizpildot pieteikumu konkursam šeit: http://labasgribasuznemejs.lv/pieteiksanas/

0 Komentāru