Bērni izmanto internetu jau tad, kad vēl neprot ne runāt, ne lasīt

Pievienot komentāru
Bērni izmanto internetu jau tad, kad vēl neprot ne runāt, ne lasīt
Lars Plougmann / Flickr

Jau tagad interneta vietnē Youtube atrodami neskaitāmi daudz video, kuros redzami mazi bērni ar planšetdatoriem un viedtālruņiem rokās. Tas arī apstiprina pētnieku vērojumus, ka bērni, kuri vēl neprot ne runāt, ne lasīt, jau kļuvuši par interneta lietotājiem.

Zanda Rubene, LU profesore, pētījuma dalībniece:

Apstiprinājās fakts, ka Latvijā, līdzīgi kā citās ES valstīs, interneta lietotājs ir kļuvis radikāli jaunāks. Bērni sāk veidot savas datorlietošanas un interneta piekļuves prasmes gada vecumā.

Vēl pirms gandrīz desmit gadiem tie bija bērni sešu gadu vecumā, bet 2013. gada pētījumos secināja, ka internetu lieto 3 – 4 gadus veci bērni. Tikmēr vecāki pētniekiem atzinuši, ka, viņuprāt, bērni ir par mazu, lai ar viņiem pārrunātu jautājumus, kas skar bērnu drošību virtuālajā vidē.

Zanda Rubene, LU profesore, pētījuma dalībniece:

Intervijās ar vecākiem atklājās, ka tad, kad vecākiem jautā par drošību, viņi runā par to, ka viņi ir izstāstījuši bērniem, ka šīs ierīces ir dārgas, viegli sabojājamas.

Pētījuma galīgie rezultāti no visām iesaistītajām valstīm vēl tiks apkopoti, tie varētu būt zināmi janvārī. Tos izvērtējot, taps rekomendācijas viediekārtu ražotājiem, vecākiem un bērnudārzu audzinātājiem, lai tehnoloģijas izmantotu audzinošos nolūkos.

Video!