Bēnes vidusskolas skolotājas aizvaino Šadurska izteikumi

35 komentāri
Bēnes vidusskolas skolotājas aizvaino Šadurska izteikumi
Foto: F64

Mazās Bēnes vidusskolas skolotāju aizvainojumu un dusmas izpelnījies Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis. Viņš šonedēļ no Saeimas tribīnes paziņoja, ka vienā no divām Auces novada skolām mēnešiem netiek mācīti vairāki svarīgi priekšmeti, tostarp, latviešu valoda. Taču, izrādās, tā nav taisnība.

Bēnes vidusskola ir tipiska lauku skola, kura uzmanības lokā nonāca pateicoties izglītības ministra Kārļa Šadurska skaļajam paziņojumam. Pēc viņa teiktā skolēni šeit mēnešiem neapgūst trīs pamatpriekšmetus – latviešu un angļu valodu, kā arī informātiku.

Ziņa, ka viņa vidusskolā, skolēni mēnešiem nemācās, skolas direktoru Māri Eihmani pārsteidza vakarā skatoties sporta pārraidi: “Es sportu mīlu paskatīties. Sieva tajā brīdī izgājusi, telefons nolikts malā, zvanus nedzird. Skatos 19:15, “TV3 Ziņu” laikā, kādi seši neatbildēti zvani. Pirmā doma vai nu skola nodegusi, vai kāds nomiris.”

Par to, ka Auces novadā nerūpējas par izglītības kvalitāti, Šadurskis paziņoja debatēs par valsts budžetu, kas cita starpā paredz tiesības valdībai noteikt minimālo skolēnu skaitu klasē. Reforma ir priekšnoteikums vidusskolu skaita krasai samazināšanai. Lai pārliecinātos, ka nekas nav izrauts no konteksta, izglītības ministra teikto atskaņojam vēlreiz.

Auces novada, Bēnes vidusskola 10.-12. klases posmā 38 skolēni mēnešiem ilgi nenotiek nodarbības angļu valodā, informātikā un latviešu valodā, jo slodze skolotājam rēķinot uz šādu bērnu skaitu ir tik niecīga, ka skolotājas šajā skolā var nopelnīt aptuveni 200 eiro mēnesī, par ko protams skola skolotāju nespēj noalgot mēnešiem ilgi.

Stundas notiek visas un skolotāju problēmas nav! Ja mēs runājam par kvalitāti, vidusskolas posmā bijām Latvija pirmajā trīsdesmitniekā centralizēto eksāmenu rezultātos latviešu valodā. Mēs apdzinām no 40 ģimnāzijām vismaz 25.

Dziļi aizvainota par ministra teikto ir Inese Garbile, kas no trim latviešu valodas skolotājam Bēnē valsts valodu māca visilgāk: “Jāsaka, ka es esmu šokā. Ja tādas runas ir no augstas tribīnes, tad tām ir jābūt vismaz 99,9% pārbaudītām. Šajā gadījumā tas tā nav. Es šajā skolā strādāju jau 43 gadu un nekad nav bijusi tāda situācija, ka pamatpriekšmeti netiktu mācīti!”

Uz informātikas skolotāja vietu vakance esot, taču problēmu neesot, jo datorzinības pasniedz pats skolas direktors, kuram to ļauj darīt universitātes diploms. Savukārt angļu valodu Bēnē no pirmās līdz 12. klasei pasniedz Rita Glūzda, kura neslēpj, ka slodze ir liela.

“Vienā ziņā es to [Šadurska teikto] varbūt saprotu, jo kā speciālists es esmu viena pati šinī skolā. Būtu ļoti labi, ja būtu divi speciālisti angļu valodā. Bet tas, ka skolotāju trūkuma dēļ, stundas nenotiek, to gan es nesaprotu,” viņa saka.

Par to, ka Rīgā šonedēļ locīts skolas vārds, dzirdējuši arī starpbrīdī kāršu spēlē sastaptie 12. klases skolēni Mārcis un Annija: “Tas ir pilnīgi nepamatoti un absurdi! Mums pat brīvās stundās liek papildus angļu valodu un latviešu valodu!”

Realizējot Izglītības ministrijas reformu, visticamāk, no Bēnes vidusskolas posms tiktu pārcelts uz Auci. Lai arī novada centrs ir tikai 13 kilometru attāluma, Bēnes jauniešiem uz  turieni braukt negribas. Mācīties mazā skolā esot forši. “Tā kā esam maza skola tas varētu būt mūsu pluss, jo skolotājs var mums vairāk paskaidrot. Skolotājs mūs vairāk var izprast kā personības, jo skolotāji mūs ir iepazinuši,” norāda 12. klases skolniece Marta.

Direktors gan spiests atzīt, skolēnu skaits skolā krasi samazinājies. Laukos dzīvo arvien mazāk cilvēku un Bēne nav nekāds izņēmums. Vietējie gan cer, ka tiks atjaunota dzelzceļa līnijas darbība, ja lietuvieši turēs solījumu par demontēto sliežu atjaunošanu.

“Protams uztraukums ir jo visā Latvija jau cilvēku skaits krīt! Mūsu novada no sešām skolām ir palikušas tikai divas. Tas, ka tiek teikts, ka skolas netiek slēgtas arī ir absurds. Tērvetes novadā no četrām ir divas, mūsu novadā no sešām ir divas,” saka Māris Eihmanis.

Šoreiz Šadurskis, izskatās, ir kļūdījies, interpretējot valsts izglītības informācijas sistēmas datus par brīvajām vakancēm. Taču, iespējams, Auces novada piesaukšana nav nejauša. To vada Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Gints Kaminskis. Tieši viņa vadītā organizācija ir lielākā pretiniece skolu tīkla  reformai, kuras neīstenošanas gadījumā Šadurskis esot gatavs demisionēt.

35 komentāri