VNĪ simboliski nodevuši atslēgu Rīgas pils senākās jeb kastelas daļas pārbūves sākšanai

Pievienot komentāru

Pēc vairāku gadu ilgas kavēšanās būvniekiem piektdien, 2. oktobrī, simboliski nodota Rīgas pils atslēga un beidzot sāksies pils senākās daļas – kastelas – atjaunošanas darbi, vēsta TV3 Ziņas.

Kopš liktenīgās 21. jūnija nakts, kad postošās liesmas iznīcināja apmēram 3000 kvadrātmetru lielas platības Rīgas pilī, apritējuši vairāk nekā septiņi gadi. Pirmā restaurācijas kārta noslēdzās trīs gadus pēc ugunsnelaimes – toreiz atjaunota pils ziemeļu daļa, kur atrodas Valsts prezidenta rezidence, kas ir neliela daļa ievērojamā viduslaiku pils kompleksa.

Dzēšot ugunsgrēku, būtiski tika bojāta arī pils senākā jeb kastelas daļa, kurā atradās Latvijas Nacionālais vēstures muzejs. Tagad jau septīto gadu muzejs mājo pagaidu telpās Brīvības bulvārī. Sākotnējais plāns paredzēja, ka kastelas pirmās un otrās kārtas rekonstrukcijai bija jābeidzas vēl 2018. gadā, bet neveiksmīgu iepirkumu un finansējuma trūkuma dēļ būvdarbi atlikti. Piektdien, simboliski nododot Rīgas pils atslēgu, sākta senās ēkas atjaunošana.

Būvdarbi tiks veikti līdz 2024. gada rudenim, un tas ir brīdis, kad Latvijas Nacionālais vēstures muzejs varēs pārcelties no savām pagaidu mājvietām un sākt darbu pils pirmajā un otrajā korpusā.

Būvdarbu kavēšanās laikā veikta pils vēsturiskā un arheoloģiskā izpēte, kuras laikā uzieti ne mazums vērtīgu vēstures liecību.

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis

“Esam atklājuši pils mūrus no 13. gadsimta no 16. gadsimta, ir atklātas aizmūrētas kāpnes, skurstenis, flīzītes.Vai vēl kaut kas unikāls tiks atrasts, ļoti iespējams. (..) Šīs atrastās lietas ir apzinātas, tiks atjaunotas un jau pieejamas ekspozīcijā un sabiedrībai tad, kad durvis vērs Latvijas Nacionālais vēstures muzejs.”

Pagaidām būvnieki ir apņēmības pilni darbu pabeigt kā solīts – 2024. gadā. Taču  lielākie izaicinājumi vēl esot priekšā.

AS “LNK Industries”, kam VNĪ nodeva atslēgu Rīgas pils kastelas daļas pārbūves sākšanai, valdes loceklis Kaspars Ratkevičs

“Šī ēka, kas ir bijusi varas centrs gadu simtiem, kas ir uzkrājusi attiecīgu vēsturisko liecību katrā ēkas sastāvdaļā… Mēs paredzam, ka būs kādi pārsteigumi un atklājumi, par kuriem mums sadarbībā ar pasūtītāju, arheologiem būs jālemj, ko mēs darīsim ar šiem atklājumiem. (..) Daudzas lietas ir dokumentētas, bet pieredze rāda, – atklājas nezināmi sienu zīmējumi, kurus mēs nemaz nenojaušam, ka tie tur atrodas, es domāju, ka tas būs piedzīvojumiem un atklājumiem bagāts pasākums.”

Vēsturiskās celtnes kastela ir bēdīgā stāvoklī. Greznajos milzu pagrabos mitrums ir atstājis savas pēdas un sienās iemitinājušās sēnītes. Pēc rekonstrukcijas darbiem Rīgas pils senākās daļas pagrabā tiks ierīkotas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja ekspozīciju zāles.

Būvdarbu gaitā plānots veikt konstrukciju un pamatu pastiprināšanu, inženiertīklu izbūvi, jumta pārbūves darbus. Pils dienvidu un rietumu fasādes atjaunošanu, iekštelpu restaurāciju un to pielāgošanu muzeja vajadzībām, kā arī atsevišķu telpu attīrīšanu no mikoloģiskā piesārņojuma un mitruma.

Rekonstrukcijas darbu laikā Rīgas pils kastelas kapella tiks atjaunota tās sākotnējā veidolā, šeit tiks noņemtas grīdas un atjaunotas tās vēsturiskās kolonnas – visā diženumā atsegsies 16.gadsimta sākumā būvētās pils kapelas un remtera gotiskās velves un kolonnas.

Tomēr ar šo unikālā kultūrvēsturiskā mantojuma celtnes atjaunošana nebeigsies. Finansējuma pagaidām pietiek vien divām atjaunošanas kārtām.

VNĪ norāda, – tālāk jau par pilnīgu pils kompleksa atjaunošanu būs jārunā, kur piesaistīt finansējumu, lai to atjaunotu un lai tas pilnībā būtu pieejams sabiedrībai.

Projektu finansē no valsts līdzekļiem – kopējās izmaksas pirmajai un otrajai kārtai ir 19,2 miljoni eiro. Visa būvprojekta platība ir 11 900 kvadrātmetru, no kuriem 7700 kvadrātmetri atstāti nākamajām pils atjaunošanas kārtām.