“Bēgļu vidū ir gan brīnišķīgi, gan šausmīgi cilvēki” – tā uzskata mācītājs Cālītis

Pievienot komentāru
“Bēgļu vidū ir gan brīnišķīgi, gan šausmīgi cilvēki” – tā uzskata mācītājs Cālītis
Foto: EPA / LETA

Bēgļi ir tādi, kādi ir cilvēki visur, arī Latvijā – viņu vidū ir gan brīnišķīgi, gan šausmīgi cilvēki, tā intervijā LNT raidījumam 900 sekundes vērtēja mācītājs, teologs un Latvijas Universitātes docents Juris Cālītis.

Viņš aicināja uz šo jautājumu paskatīties no Lielbritānijas redzespunkta. “Tur ierodas lietuvieši un latvieši, un starp tiem ir šaušalīgi slepkavas un briesmoņi, un bandīti. Un viņi arī varētu tāpat teikt – te nāk iekšā šīs masas, kas ir netīras ar savām izdarībām. Bet viņi tā nesaka, jo viņi ir daudz stabilāki. Un mēs atkal domājam, ka mēs varam tādā veidā raksturot to, kas nāk,” salīdzināja Cālītis.

Viņš norādīja, ka mums ir brīnišķīgi, ideāli un viedi cilvēki, bet ir arī bandīti un korumpanti. Un tādi paši cilvēki ierodas kā bēgļi.

“Un kā nu mēs ar to tiekam galā? Mēs tiekam galā tā, kā mēs to darām. Mēs ceram, ka varēsim ar cilvēkiem sadzīvot, un tur, kur ir ekstremāli, ceram, ka kāda savaldīšana notiks. Bet tas nenozīmē, ka nenotiks spridzināšanas, nenotiks terorisms. Jo tas pieder pie cilvēka tumšākām sadaļām. Un tas nekur nav izskausts. Es nezinu, ko latvieši domā – ka esam kaut kā pārāki? Pārāki par šiem cilvēkiem? Es nezinu, kāpēc kāds tā domā,” sprieda mācītājs.

Foto – bēgļu centieni iekļūt Lielbritānijā

Vērtējot bēgļu krīzi, viņš norādīja, ka tai mums nav risinājuma un tā ir pilnīgi jauna: “Varētu būt, ka nevis tas būs vilnis, kas mūs pārņems ar savu islāma ticību, bet gan vilnis, kas mūs iedzīs atpakaļ, kur mēs sāksim saskatīt svarīgākas lietas par to, kas mums tagad ir degpunktā. Domāju, ka šis bēgļu jautājums ir bezprecedenta. Lai neviens nedomā, ka tas ir kaut kas vienkāršs vai būs vienkāršs risinājums, ka varam aizslēgt robežu vai kā.”

Komentējot cilvēku izteikumus par bēgļu jautājumu, viņš norādīja, ka cilvēki neizsakās, kā darīt labāk, kā to darītu inteliģents cilvēks. Viņi izgāž savas bailes, žulti, nelaimi, savu vienpusību un aizspriedumus. “Tā ir pavisam cita problēma – tā ir mūsu problēma, tā nav bēgļu problēma. Mūsu sirds ir mūsu problēma. Tas ir kaut kas, kas mums ir jāsakārto, ir bēglis vai nav,” uzskata mācītājs.

Tomēr, viņaprāt, pret bailēm un naidu nav nekādas ātras receptes. “Mums ir jāizaug, mums jādara kaut kas jēdzīgāks. Un vienīgais, kas pārvar bailes, ir, kad tu esi spiests darīt kaut ko labu citam. Un tad uzreiz tevī rodas enerģija, pašpārliecība, prieks,” mudināja Cālītis.

Piebilstot, ka cilvēki viņu par teikto zākās, Cālītis pauda viedokli, ka būtu labi, ja mums būtu daudz vairāk bēgļu. Viņš izteica pārliecību, ka latviešiem ir liku likām spēka, enerģijas un labestības, ko varētu dot citiem.

Video – intervija ar Juri Cālīti