Bēgļu ienākšana, politiskās intrigas… Ar ko Latvijai jārēķinās 2016. gadā?

Pievienot komentāru
Bēgļu ienākšana, politiskās intrigas… Ar ko Latvijai jārēķinās 2016. gadā?
Foto: EPA / LETA

Vai Latvijai šogad nāksies piekrist uzņemt lielāku skaitu bēgļu, vai partiju kašķi var novest pie jaunu partiju veidošanās, un kurš būs nākamais ASV prezidents? Kādu notikumu attīstību 2016.gadam prognozē politikas eksperti?

2016. gadā Latvijā nav paredzētas nevienas vēlēšanas, kas varētu nozīmēt, ka jaunais gads Latvijas politikā būs mierīgs. Eksperti gan norāda, ka tas lielā mērā būs atkarīgs no valdības veidošanas sarunu rezultāta. Ja valdība būs nestabila, tad politologs Ivars Ījabs neizslēdz valdošo partiju šķelšanos un jaunu politisko spēku veidošanos jau šogad.

“Kaut kādi jauni politiskie spēki varētu parādīties nākamgad nepārprotami, kas gatavotos jau uz 17. gada pašvaldībām un 18. gada Saeimu. Mēs zinām, ka Artuss Kaimiņš nebūt nav vientuļš savā vēlmē turpināt politisko karjeru utt. utt. Tā kā es domāju, ka gada sākums būs izšķirošs tam, kā notiks pārējais,” teic Ījabs.

Ārpolitikas eksperts Andris Sprūds norāda, ka arī jaunajā gadā Eiropas Savienībā un Latvijā būs aktuāls bēgļu jautājums, un Eiropas Savienība atkal varētu lemt par obligāti uzņemamo bēgļu skaita palielināšanu: “Nevar izslēgt, ka ja bēgļu jautājums būs dienaskārtībā, ka nāksies vien lemt kā ar šiem bēgļiem rīkoties. Un ja viņi būs atradušies Eiropas Savienības ietvaros, tad noteikti būs arī runa par kārtējo kvotu riņķi.”

Politologs Ījabs uzsver, ka galvenais notikums šogad būs tas, vai Eiropas Savienības dalībvalstis spēs vienoties par saprotamu un pieņemamu veidu kā risināt bēgļu krīzi un citiem jautājumiem, par ko savienībā notiek strīdi. “Ja tas nenotiks, tad es domāju, ka ir iespējama arī Eiropas Savienībā kaut kāda daudz, daudz katastrofālāki ilgtermiņa procesi nekā Latvijā. Ja to nākamo gadu Eiropas Savienība pavadīs un sagaidīs 2017. gadu ne sliktākā kondīcijā kā viņa ir šodien, tad tas būs jau ļoti liels sasniegums,” viņš saka.

Viens no galvenajiem politiskajiem notikumiem pasaulē 2016.gadā būs arī novembrī paredzētās prezidenta vēlēšanas Amerikas Savienotajās valstīs. Par spīti miljardiera Dondalda Trampa pašreizējai popularitātei, eksperti neuzskata, ka viņš kļūs par ASV prezidentu. Tikmēr krietni lielākas izredzes esot Hilarijai Klintonei.

“Te saduras divas filozofijas. Viens potenciāli tas būtu Donalds Tramps, un otrs tā vien šķiet, ka pie kandidēšanas tiks arī Hilarija Klintone, kura ir vairāk fleksiblāka, gatava pielāgoties dažādiem strāvojumiem, par ko viņa arī tiek kritizēta, ka viņa ir pārāk elastīga. Savukārt Donalds Tramps, kas ir uzķēris tādu zināmu populsima vilni par to, kas sabiedrībā sāp, par ko sabiedrībā ir bažas. 02:45 ”Tā vien gribētos domāt, ka pirmo reizi ASV vēsturē par prezidentu varētu kļūt sieviete, Hilarija Klintone,” norāda Sprūds.

Tikmēr vairums jeb 60% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka 2016. svarīgākais notikums būs bēgļu uzņemšana un ar to saistītie notikumi, liecina DNB Latvijas barometra socioloģiskās aptaujas rezultāti.

Lasi vēl