Bēgļi, kuri jau pametuši Latviju, turpina saņemt valsts pabalstu… Kā risināt šo jautājumu?

2 komentāri

Valsts kaļ plānus, ka nezaudēt uz patvēruma meklētāju rēķina. Latvija ar Eiropas Savienības pārmitināšanas plānu uzņēmusi jau 154 bēgļus, taču līdzšinējā prakse liecina, ka tiklīdz šie cilvēki iegūst oficiālo statusu, tā valsti pamet. Lai nebūtu tā, ka viņi turpina saņemt ikmēneša pabalstus, lai gan šeit vairs nedzīvo, bēgļiem katru mēnesi būs jāreģistrējas Nodarbinātības valsts aģentūrā. Tāpat – lai it kā nāktu pretī tiem cilvēkiem, kuri tomēr grib Latvijā palikt un atrast īres mitekli, mainīta kārtība, kādā bēgļi saņem ikmēneša pabalstus.

Esošie Latvijas likumi ļauj bēgļiem, kuri ieguvuši oficiālu statusu Latvijā, turpināt saņemt pabalstus arī tad, ja viņi jau ir paguvuši aizbēgt arī no šejienes. Politiķi stingri apņēmušies šo kārtību mainīt, īpaši ņemot vērā faktu, ka tikai retais bēglis izvēlas palikt Latvijā.

Valstij nav oficiālu ziņu, cik no tiem, kuri ieguvuši bēgļu statusu, Latvijā palikuši. Līdzšinējā prakse liecina, ka uzreiz pēc statusa saņemšanas bēgļi dodas pie radiem uz turīgākām Eiropas valstīm. Taču cilvēks joprojām turpina saņemt 139 eiro mēnesī no Latvijas. Saeimas deputāti šodien diskutēja, kā to nepieļaut.

Savdabīgu priekšlikumu izteica Artuss Kaimiņš: “Mēs dosim viņiem kaut kādas īpašas bankas kartes, kuras ir derīgas tikai Latvijā, ka viņš to naudu izlietos tikai un vienīgi Latvijā, respektīvi, izņemt. Jo šobrīd tā prakse ir tāda, ka viņi atbrauc un saņem šo naudu, bet mums nav nekāda mehānisma, kā izkontrolēt, kāpēc nodokļu maksātāja nauda tiek maksāta personai, kura jau sen uzturas Zviedrijā.”

Tomēr Iekšlietu ministrijas izstrādātie grozījumi Patvēruma likumā paredz, ka turpmāk, lai pretendētu uz ikmēneša pabalstu, bēgļiem reizi mēnesī būs pienākums klātienē reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā, lai pierādītu, ka joprojām uzturas Latvijā.

Taču, lai vismaz formāli nāktu pretī tiem bēgļiem, kuri tomēr gribētu palikt Latvijā, pirmajā mēnesī pēc patvēruma Mucenieku pamešanas viņi saņems divu mēnešu pabalstu. Kopējais pabalstu izmaksas termiņš gan līdz ar to tiks samazināts no gada, uz 11 mēnešiem. Tādējādi iecerēts, ka par 278 eiro šiem cilvēkiem izdosies atrast mitekli.

Jaunie grozījumi patvēruma likumā vēl jāapstiprina parlamentam, ātrākais tie varētu stāties spēkā ar nākamā gada aprīli.

TOP komentāri

 • mahmud
  +1 +1 0

  mahmud

  ko nu daris kundziniem nebus ko kabatas iebazt petersoniete paliks pliku pezu
 • valdis grundizs
  +1 +1 0

  valdis grundizs

  Liekas ,ka ta bija Eiropas nauda,ne jau Latvijas nodoklu maksataju,nauda

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl