Komentāri

Līdz ar pirmo sešu patvēruma meklētāju ierašanos no bēgļu nometnes Grieķijā, Latvijai ir praktiski jāsāk īstenot patvēruma meklētāju uzņemšanas plāns. Kādu rīcību tas paredz un vai abas ģimenes, kuras ir izmitinātas Muceniekos, tiek uzņemtas valdības apstiprinātā kārtībā?

Eiropas Savienības patvēruma meklētāju pārvietošanas programmas ietvaros Latvija ir uzņēmusi pirmos sešus cilvēkus – divas ģimenes no Sīrijas un Eritrejas, ar kurām žurnālistiem tikties pagaidām ir liegts. Ģimenes dzīvo Muceniekos, un tās ir jāuzņem saskaņā ar valdībā apstiprināto kārtību.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tā paredz, ka patvēruma meklētāji tiek nodrošināti ar uzturu, higiēnas un pirmās nepieciešamības precēm. Iekšlietu ministrijā norāda, ka tas ir izdarīts. Papildus tam, kamēr nav piešķirts bēgļa statuss, pabalsta apmērs ir 2,15 eiro dienā.

Foto

Līdz ar ierašanos iebraucējiem ir jāsāk apmeklēt latviešu valodas apguves intensīvos kursus 120 stundu garumā. Latviešu valodas aģentūrā stāsta, ka mācības plānots sākt ceturtdien. Līdzšinējā pieredze liecina, ka sekmes ir ļoti dažādas.

“Ja viņam ir mācīšanās pieredze, tad diezgan pat varētu teikt dažiem ir labi rezultāti. Ja cilvēkam nav mācīšanās pieredzes, ja cilvēks nekad nav gājis skolā, ja cilvēks zina tikai savu arābu, farsi vai kurdu valodu, un tad vēl ne savā dzimtajā neprot ne lasīt, ne rakstīt, tad 120 stundas, labi, ja viņš var pateikt kaut ko par sevi,” atzīst Latviešu valodas aģentūras pārstāve Ērika Pičukāne.

Papildus latviešu valodas mācīšanai, plāns paredz rīkot desmit nodarbību sociālekonomiskās iekļaušanas kursus, lai iepazīstinātu ar dzīvi Latvijā.

Par tiem atbildīgā Kultūras ministrija skaidro – tā kā ieradušies ir tikai četri pieaugušie, šie kursi vēl netiks sākti. Vienlaikus netiek norādīts, kāds ir minimālais apmeklētāju skaits, lai īstenotu šo integrācijas pasākumu.

Kursus uzticēts rīkot biedrībai Patvērums Drošā māja, kas tos jau ir īstenojusi iepriekš. Biedrībā stāsta, ka bez apmācības patvēruma meklētāji nepaliks. Kursus būs jāpaspēj sarīkot aptuveni trīs mēnešu laikā, kas ir plānotais iebraucēju uzturēšanās ilgums Muceniekos.

Patvēruma meklētāji ir jānodrošina arī ar sociālo darbinieku un mentoru. Labklājības ministrija patlaban vēl veic darbinieku atlasi. Bet tiek plānots, ka viņi sāks strādāt divu nedēļu laikā.

Tā kā patvēruma meklētāju uzņemšanas plāns tikai tagad tiek īstenots praktiski, iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis vēl atturējās prognozēt – kā un vai plāns strādā: “Būtu visam jānotiek pēc plāna, bet kā es arī esmu jau teicis iepriekš, tad šeit mēs redzēsim šo sadarbību starp visiem dienestiem. Attiecībā uz iekšlietu sistēmu, domāju, ka mēs izdarīsim visu saskaņā ar rīcības plānu un precīzi. Jautājums tālāk, to mēs tad varēsim vērtēt pēc šiem pirmajiem cilvēkiem.”

Sākotnēji plānā bija paredzēts izvērtēt iespēju patvēruma meklētājus arī ļaut nodarbināt Muceniekos, taču šā lēmuma pieņemšana valdībā ir atlikta līdz maijam.

Video

Lasi vēl